RIGCz to skrót od zwrotu Rozum I Godność Człowieka.

Definicja – co to znaczy RIGCz

RIGCz, będący skrótem od rozum i godność człowieka, jest humorystycznym określeniem wywodzącym się z polskiego internetu. Termin ten oznacza coś dobrego, godnego i stoi w opozycji do czegoś głupiego, bezmyślnego i szkodliwego, które to z kolei w tej nomenklaturze opisywane jest często mianem rak. Sformułowanie to wywodzi się z jednego z pierwszych i najbardziej popularnych, przeklejanych na przeróżnych forach tekstów o humorystycznym charakterze, czyli tzw. past. Pierwsze zdania wspomnianego tekstu zawierają omawianą frazę i brzmią (lekko poprawiona pisownia):
„No i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz? Masz ty w ogóle rozum i godność człowieka? Ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie, chyba nie pomyślałeś nawet co robisz i kogo obrażasz, możesz sobie obrażać tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę…„


Przykłady użycia zwrotu RIGCz

  • Dzisiejsza młodzież to nie ma za grosz rigczu – zero szacunku dla starszych, a jak im zwrócisz uwagę to jeszcze cię zwyzywają i oplują.
  • Naprawdę trzeba już zupełnie nie mieć RIGCzu, żeby kraść pieniądze z puszek na datki dla chore na raka dzieci.

Rigcz – analiza i ciekawostki

Fraza RiGCz najczęściej używana jest ironicznie, choć można się także spotkać ze sporadycznymi kontekstami, w których zwrot ten występuje jako istotna wartość. Zwrot jest często nadużywany w dyskusjach w serwisach społecznościowych (zwłaszcza tych mniej oficjalnych) i funkcjonuje jako miernik godności, który jest odwrotnie (zgodnie z jedną z internetowych definicji): odwrotnie proporcjonalny do poziomu rakotwórczości danej idei, bądź zjawiska.
Ciekawostką jest, że w wyborach na prezydenta Warszawy w 2018 roku kandydat Paweł Tanajno nazwał swój komitet wyborczy w specyficzny, prześmiewczy sposób: Odkorkujemy Warszawę, RiGCz, Tanajno, Hawajska+ – nazwa była też listą jego obietnic wyborczych, ponieważ jak wspomniał podczas debaty w stolicy brakuje RIGCzu.