Słowo lipa posiada trzy różne znaczenia:

1. Zamyślenie się.

2. Karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.

3. Zawieszenie samochodu.

Definicja – co to znaczy zawias

1. Jako zawias potocznie określa się, gdy ktoś wyraźnie zamyśli się na tyle, że chwilowo nie zwraca uwagi na otoczenie. Czasem również określa stan otępienia po użyciu różnego rodzaju środków odurzających.
2. Zawiasem może być również kara pozbawienia wolności w zawieszeniu na określony okres – wtedy najczęściej mówi się o „zawiasach”, choć spotyka się w tej sytuacji także liczbę pojedynczą.
3. Zawias to także określenie zawieszenia samochodu, używane nieformalnie, w szczególności przez osoby zajmujące się tuningiem i modyfikacjami pojazdów.


Przykłady użycia słowa zawias

  • Przepraszam, ale czy mógłbyś powtórzyć co mówiłeś? Miałem jakiś kompletny zawias chwilowo i nic nie usłyszałem.
  • Mateusz po wypaleniu skręta łapie ciągle jakieś zawiasy. Niby patrzy na Ciebie, ale myślami jest zupełnie gdzieś indziej.
  • Słyszałeś o Marku? Złapali go z kilkoma gramami marihuany i dostał 2 lata odsiadki, na szczęście w zawiasach.
  • Nie byłem jeszcze z tym nowym zawiasem na żadnym torze wyścigowym, ale po tej zmianie po mieście jeździ mi się znacznie lepiej.

Zawias – analiza i ciekawostki

Określenie „zawias”, podobnie jak oznaczająca to samo „zawiecha”, wzięły się najpewniej od „zawieszania się” komputera lub innych elektronicznych urządzeń. Osoba mająca zawias, podobnie jak zawieszony komputer, nie odpowiada i sprawia wrażenie, jakby nie dało się w żaden sposób do niej dotrzeć. W przypadku wyroku w zawieszeniu i zawieszenia samochodowego pochodzenie jest znacznie bardziej oczywiste – słowo zawias pochodzi wprost od słowa „zawieszenie”.