Leming to obraźliwe określenie osoby, która bezrefleksyjnie wierzy w to, co usłyszy w mediach.

Definicja – co to znaczy leming

Lemingiem określa się osobę, która bezrefleksyjnie wierzy w to, co usłyszała w radiu, telewizji lub z jakichkolwiek innych mediów (w tym również np. w memach internetowych). Osoba taka bezgranicznie wierzy w rzeczy wypowiedziane przez jej autorytety i uznaje je za niezaprzeczalne fakty, powtarzając je wszystkim dookoła, podczas gdy nie zadała sobie żadnego trudu, aby zweryfikować daną informację. Określenie to stosuje się przede wszystkim do osób, które zafascynowane jakąś partią polityczną, akceptują wszystko, co zostanie przekazane w mediach przez jej przedstawicieli, jednocześnie czując się przy tym oświeconym i świadomym, w przeciwieństwie do sympatyków innych opcji politycznych.


Przykłady użycia słowa leming

  • Władek to przykład typowego leminga – powtarza wszystko co usłyszał w wiadomościach, a nawet chwili się nie zastanowił nad niektórymi bredniami.
  • Uwierzysz we wszystko, co powiedzą ci z partii X. Jesteś zwykłym lemingiem, stary!

Leming – analiza i ciekawostki

Określenie to wzięło się od popularnego mitu dotyczącego małych gryzoni o tej samej nazwie, które rzekomo miały bezrefleksyjnie ginąć spadając ze skał, podążając jeden za drugim. Nie ma jednak żadnych dowodów na takie zachowania tych zwierząt. Nazwa gryzoni i opisane zachowanie mogły zostać rozpowszechnione również przy udziale serii logiczno-zręcznościowych gier komputerowych „Lemmings”. Pierwsza część tej serii stworzona została przez firmę DMA Design na platformę Amiga, a opublikowana przez Psygnosis w 1991 roku.