Słowo CS posiada trzy różne znaczenia:

1. W najpowszechniejszym użyciu slangowym – skrót od nazwy gry komputerowej Counter-Strike.

2. Skrót od nazwy substancji chemicznej chlorobenzalomalononitrylu.

3. Pisane jako „Cs” – symbol cezu a także skrót od cirrostratus.

Definicja – co to znaczy CS

1. W najczęściej spotykanym użyciu slangowym CS to skrót od nazwy serii gier komputerowych z gatunku first-person shooter „Counter-Strike”. Rozgrywka, zwykle wieloosobowa i prowadzona przez Internet, opiera się na walce antyterrorystów z terrorystami i oferuje kilka różnych trybów gry (odbicie zakładników, podłożenie lub rozbrojenie bomby, zamach, ucieczka). Gra została wyprodukowana przez Valve Corporation i choć jej pierwszą wersję wydano w 1999 roku wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.
2. CS stosowane jest jako skrót od nazwy substancji chemicznej chlorobenzalomalononitrylu, będącej organicznym związkiem chemicznym stosowanym jako drażniący bojowy środek trujący głównie w Stanach Zjednoczonych. Akronim CS pochodzi od nazwisk Corsona i Stoughtona, którzy w 1928 roku opracowali metodę syntezy tej substancji. Jej działanie polega na drażnieniu błon śluzowych oczu i górnych dróg oddechowych powodującym silne łzawienie, ślinotok, kichanie, kaszel, a także uczucie pieczenia i liczne podrażnienia skóry.
3. „Cs” to symbol pierwiastka chemicznego o nazwie cez. Jest to metal alkaliczny o liczbie atomowej 55 i stałym stanie skupienia. Skrót ten oznaczać może także chmurę warstwowo-pierzastą cirrostratus, należącą do chmur wysokich, nie dających opadów, mających postać przejrzystej, mglistej i często prawie niewidocznej zasłony.


Przykłady użycia słowa CS

  • Nic nie umiem na tę klasówkę, wczoraj pół nocy grałem w CSa

CS – analiza i ciekawostki

Społeczność graczy w „Counter-Strike” posługuje się w czasie rozgrywki złożonym slangiem, zawierającym zarówno liczne skróty pochodzące od popularnych zwrotów, jak np. „HF” – have fun (z ang. dobrej zabawy) czy „GG” – good game (z ang. dobra gra), jak i technicznego słownictwa związanego ściśle z mechaniką gry i wzajemnym przekazywaniem sobie poleceń i użytecznych informacji.
Gra „Counter-Strike” stała się klasykiem gier komputerowych sprzedając się na świecie w ilości ponad 70 milionów egzemplarzy. Jest elementem wielu lig i turniejów e-sportowych, w których duże sukcesy odnosi m.in. polska sekcja drużyny Virtus Pro CS:GO, co jest także jedną z przyczyn dużej popularności gry w Polsce.