Słowo ciota posiada cztery różne znaczenia:

1. Pogardliwie o homoseksualiście lub zniewieściałym mężczyźnie.

2. Wulgarnie o miesiączce.

3. Zgrubienie od słowa ciotka.

4. Dawniej: kobieta zajmująca się magią.

Definicja – co to znaczy ciota

1. W najczęściej spotykanym znaczeniu słowo ciota jest pejoratywnym i wulgarnym określeniem mężczyzny o orientacji homoseksualnej. Często używane jest jednak także w stosunku do mężczyzn heteroseksualnych w celu obrażenia ich poprzez podkreślenie ich braku męskości, zniewieściałości, braku odwagi, niezdarności lub nadmiernej wrażliwości.
2. Ciota to wulgarne określenie menstruacji (miesiączki) stosowane zwykle pogardliwie przez mężczyzn lub przez kobiety chcące wyrazić negatywny stosunek do stanu, w którym się znajdują.
3. Pochodzące ze staropolskiego słowo ciota oznaczało ciotkę, siostrę matki. Obecnie słowo to jest w zasadzie niestosowane w tym znaczeniu, także ze względu na jego negatywne konotacje.
4. Dawniej ciotami nazywało się w niektórych słowiańskich plemionach kobiety zajmujące się magią, wróżbiarstwem i leczeniem ludności. Z kolei na obszarze Wielkopolski słowem tym określano południce, zmory lub inne złośliwe demony żeńskie.


Przykłady użycia słowa ciota

  • – Czemu Aśka nie chciała iść z nami na basen?
    – Nie wiem, pewnie ma ciotę.
  • Z tego Bartka jest straszna ciota, wczoraj na piłce ledwo go kopnąłem, a ten już zwijał się z bólu na murawie i jęczał.
  • Adam ubrał się dzisiaj jak jakaś ciota na paradzie równości.