Słowo ziomek posiada cztery różne znaczenia:

1. Przyjaciel, dobry kumpel, towarzysz.

2. Osoba, o której mówiący ma pozytywne zdanie.

3. Nieznany mężczyzna.

4. Potocznie o osobie z subkultury hiphopowej.

Definicja – co to znaczy ziomek

1. W najpowszechniejszym użyciu ziomek to przyjaciel lub kumpel, osoba zaufana, z którą łączą mówiącego wspólne zainteresowania lub pochodzenie. Używane w znaczeniu współtowarzysz, kolega, ale również rodak, pobratymiec.
2. Występuje najczęściej w związku frazeologicznym „spoko ziomek” i oznacza osobę, o której mówiący ma dobre zdanie i ocenia ją pozytywnie, choć niekoniecznie zna ją dobrze.
3. Słowa ziomek używa się czasem wymiennie ze słowami gość, typ, typek w celu nazwania osoby płci męskiej, której imienia mówiący nie pamięta lub też chce podkreślić, że nie zna jej zbyt dobrze osobiście.
4. Określeniem tym nazywa się czasem osoby reprezentujące subkulturę hiphopową albo charakteryzujące się typowym dla niej ubiorem lub zachowaniem.


Przykłady użycia słowa ziomek

  • Ej co to za ziomekprzyszedł z Tobą wczoraj na imprezę u Piotrka? Nigdy wcześniej go nie widziałam!
  • Adam to mój dobryziomek, możesz na niego liczyć!
  • Aaa kojarzę tego typa, co prawda nigdy z nim nie gadałem, ale wydaje się być spoko ziomkiem.
  • Wiesz, Krzysiek to taki typ ziomka – szerokie spodnie, czapka z daszkiem, deskorolka, często coś jara… nie jestem pewna czy nadaje się do tej pracy.

Ziomek – analiza i ciekawostki

Korzenie słowa ziomek sięgają języka prasłowiańskiego. Powstało ono z wyrazu „ziemia” początkowo przyjmując formę „ziemek”, która dopiero z czasem przekształciła się w ziomka. Stąd też pierwotne znaczenie słowa – krajan, ktoś z tej samej ziemi, pochodzący ze znanego mówiącemu obszaru. Ciekawostką jest, że jeszcze w XIX wieku funkcjonowała także żeńska forma tego słowa – ziomka. Słowo ziomek w znaczeniu potocznym występuje również w formach: ziom, ziomal, ziomuś.