XOXO oznacza zwrot „całuję i ściskam” (to skrócona wersja zapisu angielskiego zwrotu „hugs and kisses”), gdzie X oznacza całusa lub buziaka, a „O” to uścisk lub przytulenie. Zwrot stosowany najczęściej na zakończenie rozmowy (np. w komunikatorach, SMSach, mailach lub listach).

Definicja – co to znaczy XOXO

Znaczenie liter „X” oraz „O” najłatwiej zauważyć, jeśli przyjmiemy obserwację dwóch osób z lotu ptaka – „O” przedstawia ramiona osób, które się obejmują, natomiast „X” sugeruje ludzi, którzy się całują. Zwrot XOXO stanowi nieformalne zakończenie korespondencji lub rozmowy pomiędzy dwójką przyjaciół lub osób sobie bliskich i zastępuje formalne zwroty takie jak „z poważaniem” czy „pozdrawiam serdecznie”.
Słowo XOXO jest nieodmienne, ale może być zapisywane z użyciem różnej wielkości liter, na przykład: XOXO, XoXo, xoxo. Zwrot nie jest niecenzuralny ani obraźliwy, jednak mimo to zdecydowanie nie zalecamy używania tego słowa w korespondencji formalnej bądź oficjalnej.


Przykłady użycia słowa XOXO

  • Do zobaczenia wieczorem, XOXO.
  • Tęsknię i nie mogę się doczekać jak znowu się spotkamy, XOXO.

XOXO – analiza i ciekawostki

Początki podpisywania korespondencji poprzez „X” łączony z pocałunkiem sięgają jeszcze czasów początku chrześcijaństwa, jednak nie jest do końca jasne od kiedy pozdrowienie to zaczęło funkcjonować w formie XOXO. Z całą pewnością zwrot jest w użyciu co najmniej od dwóch dekad.