Spoiler to inaczej informacja zdradzająca fabułę (np. książki lub filmu).

Definicja – co to znaczy spoiler

Jako spoiler określamy informację, która zdradza fabułę książki lub filmu. Informacja taka może zepsuć zabawę osobom, które jeszcze nie miały okazji obejrzeć filmu lub przeczytać książki, zdradzając np. jakiś zaskakujący zwrot akcji, dlatego są one bardzo niepożądane. W związku z tym w internecie przyjęło się, że każdy komentarz/film/artykuł, zawierający tego typu informacje jest odpowiednio wyraźnie oznaczony, aby osoby, którym mogłoby to zepsuć odbiór omawianego filmu lub książki, miały tego świadomość. Zwykle w takiej sytuacji zamieszcza się zwrot „uwaga spoiler!” lub „spoiler alert!”. W niektórych serwisach internetowych spoilery są dodatkowo ukrywane, żeby nikt nie przeczytał ich omyłkowo.


Przykłady użycia słowa spoiler

  • Co za idiota pisał ten artykuł! Jest pełen spoilerów, a nigdzie nie było żadnego ostrzeżenia. Dzięki za zrujnowanie mi całego filmu!
  • Z góry ostrzegam, że filmik ten zawiera kilka spoilerów, dlatego nie oglądaj go, jeśli nie czytałeś jeszcze książki. Wróć do niego, jak już przeczytasz.

Spoiler – analiza i ciekawostki

Słowo spoiler wywodzi się od angielskojęzycznego słowa „spoil” oznaczającego „zepsuć”, szczególnie w kontekście zwrotu „to spoil the fun”, a więc w wolnym tłumaczeniu „zepsuć zabawę”.