Solonez – napój przygotowywany przez więźniów w celu ukarania lub upokorzenia współwięźnia. Składniki soloneza stanowić może wszystko co akurat dostępne jest w celi – detergenty, środki czystości, woda z toalety i tym podobne.

Definicja – co to znaczy solonez

Solonez jest mieszanką przeróżnych substancji dostępnych w więziennej celi, przygotowywaną aby ukarać, upokorzyć lub złamać współwięźnia. Zazwyczaj zawiera w sobie nie tylko obrzydliwe, ale także niezdatne do spożycia i trujące substancje takie jak środki czystości i detergenty. Solonez może być zarówno przygotowywany jako forma gnębienia niższego w hierarchii więźnia, jak również jako kara za niedostosowanie się do norm i zwyczajów panujących w zakładzie karnym. Ofiara zmuszona jest wypić miksturę, co w najlepszym wypadku prowadzi do kłopotów żołądkowych, w najgorszym zaś, wizyty w szpitalu z poważniejszymi uszkodzeniami przewodu pokarmowego, jak chociażby poparzenia żrącymi środkami czystości.


Przykłady użycia słowa solonez

  • Świeżak, dopóki nie nauczysz się odnosić z szacunkiem do starszego więźnia, będziesz dostawał codziennie soloneza.
  • Soloneza czas zacząć! Smacznego!

Solonez – analiza i ciekawostki

Solonez wypłynął do szerszej świadomości społeczeństwa w dużej mierze dzięki filmowi Konrada Niewolskiego Symetria z 2003 roku, opowiadającemu o pobycie w zakładzie karnym. Mieszanki typu solonez pojawiały się również u YouTubowych patostreamerów, przy czym środki żrące i szkodliwe były w ich przypadku zastępowane intensywnymi przyprawami.