Słowo mordor posiada dwa różne znaczenia:

1. Część dzielnicy Mokotów w Warszawie, gdzie znajdują się siedziby wielu korporacji.

2. Toaleta.

Definicja – co to znaczy mordor

1. Mordor, nazywany też „Mordorem na Domaniewskiej” to potoczna nazwa położonego w warszawskiej dzielnicy Mokotów zagłębia korporacji. Znajduje się na dawnych terenach Służewca Przemysłowego, a ulica Domaniewska jest jedną z jego głównych ulic. Jest to skupisko nowoczesnych biurowców, do których do pracy codziennie dojeżdża ok. 100 tys. osób, co powoduje trudności w parkowaniu i korkowanie się tych okolic. Ponadto ludzie pracujący w mordorze określani są często jako stereotypowi „korpoludzie”, dla których najważniejsza jest praca, często wyczerpująca, ale pozwalająca żyć na dobrym poziomie.
2. Słowem mordor określa się potocznie toaletę, ubikację. Jest to sformułowanie o negatywnym wydźwięku, mające podkreślić zazwyczaj niezbyt przyjemne warunki zapachowe panujące w tym pomieszczeniu.


Przykłady użycia słowa Mordor

  • Monika już chyba od dwóch lat pracuje w Mordorze, pewnie zdążyła awansować na jakiegoś menadżera, bo widzę, że nosi coraz droższe buty, szkoda, że twarz ma zmęczoną jakby robiła w kamieniołomie.
  • – Muszę iść do kibla bo zaraz nie wytrzymam.
    – Jak chcesz to idź, ale powiem ci, że jak byłem przed chwilą to niezły tam był mordor.

Mordor – analiza i ciekawostki

Słowo Mordor pochodzi z mitologii Śródziemia J.R.R. Tolkiena. Mordor – w języku sindarin opracowanym przez Tolkiena oznacza Czarny Kraj. Jest to kraina położona w Śródziemiu, znajduje się w niej siedziba Saurona, który jest złym i okrutnym duchem potrafiącym przybierać różne postacie. Mordor jest złowrogą krainą, zamieszkałą przez sługów Saurona – orków, trolli czy Nazguli. Znajduje się niej też wulkan, w którym wykuto pierścień znany z Władcy Pierścieni. Warunki w tym miejscu są wybitnie niesprzyjające sielankowemu życiu, stąd też określenie to przyjęło się jako dobrze opisujące warunki pracy w warszawskim mordorze.