Monolog skryby jest odniesieniem do kultowego mema/copy-pasty z filmu „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” – czyli długiej, charakterystycznej wypowiedzi.
Definicja – co to znaczy monolog skryby
Monolog skryby to mem pochodzący z filmu Asterix i Obelix: Misja Kleopatra. Jest traktowany jako ciąg słów w określonej kolejności (czyli tekst, który leci w jednej, znanej wersji), rozpoznawalny po początku w stylu moim zdaniem…. Jest to wypowiedź, którą ludzie wklejają lub cytują dla żartu.
Przykłady użycia określenia monolog skryby
- Nie zaczynaj, bo zaraz znowu poleci monolog skryby.”
- ‘Jak to jest być skrybą? Dobrze?’ — i wszyscy już wiedzą, co będzie dalej. Monolog skryby.


Autor opracowania: Andrzej Szymański
Monolog skryby- to wypowiedź Otisa z filmu asterix misja kleopatra. Ten słynny na całą Polskę tekst został wypowiedziany w odpowiedzi na pytanie Panoramixa o to jak to jest być skrybą. Otis jak przystało na człowieka który za dużo myśli odpowiedział „Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec, które pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Dziękuję mu, życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo, ale jak ty to robisz?, skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste, to umiłowanie życia, to właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro… kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę ot, choćby sadzić… znaczy… marchew.”
Czemu ten monolog stał się taki popularny? Jak wiele żartów z tegoż filmu przedstawia komizm sytuacji. Otis zapytany o to jak mu się pracuje postanowił że podzieli się jakimś głębszym rozważaniem z przybyszami, jednak spotkał się z przejawem znudzenia, braku zainteresowania i w pewien nawet sposób ignorancji. Można by to przyrównać do wszechobecnych zachowań ludzi, gdzie mało kogo interesują głębsze rozważania a większość próbując osiągnąć szczęście ugania się za różnymi przyjemnościami materialnymi co ostatecznie kończy się zawodem/rozczarowaniem