Słowo meta posiada cztery różne znaczenia:

1. Miejsce sprzedaży nielegalnego alkoholu.

2. Potoczna nazwa narkotyku metaamfetamina.

3. Potoczna nazwa metanabolu – sterydu anabolicznego.

4. Skrócona nazwa zespołu Metallica.

Definicja – co to znaczy meta

1. Miejsce, w którym zakupić można alkohol z nielegalnego źródła, zazwyczaj z niezarejestrowanej produkcji lub dystrybucji. Mety zazwyczaj znajdują się w mieszkaniach osób handlujących a ich lokalizacja rozprowadzana jest tzw. pocztą pantoflową wśród okolicznych bywalców. Alkohol kupowany w takim miejscu może zarówno udawać markowy, jak i być sprzedawany w nieoznakowanych pojemnikach. Popularność tego rodzaju miejsc wynika ze znacznie niższych niż sklepowe cen, jednak nie daje żadnych gwarancji jakości zakupionego alkoholu.
2. Skrócona, potoczna nazwa narkotyku metaamfetamina (zwanego także „kryształem”), będącego pochodną bardziej popularnej amfetaminy. Metaamfetamina cechuje się wyjątkowo silnym działaniem, jednocześnie będąc jednym z najbardziej toksycznych i groźnych dla organizmu substancji tego typu. Jego działanie jest znacznie dłuższe od zwykłej amfetaminy oraz daje bardziej euforyczne doznania. Występuje pod postacią kryształów lub białego/biało-żółtego proszku. Można ją zażywać praktycznie w każdy możliwy sposób, jednak najpopularniejszym jest palenie kryształków w specjalnej fajce. Uzależnienie od metaamfetaminy jest niezwykle trudne w leczeniu i niemal zawsze pozostawia trwały ślad na zdrowiu.
3. Skrócona, potoczna nazwa metanabolu – sterydu anabolicznego używanego przez kulturystów i innych amatorów sportów siłowych i budowania sylwetki. Jest to jeden z najpopularniejszych środków tego typu ze względu na stosunkowo łatwą dostępność oraz szybkie występowanie efektów jego działania. Przyjmowany doustnie, znacznie przyśpiesza powstawanie masy mięśniowej, przez co zwiększa efektywność treningów. Przybierana w ten sposób masa mięśniowa nie jest trwała, a lista skutków ubocznych jest długa i niebezpieczna, łącznie z ryzykiem uszkodzenia serca. Ponadto środek ten jest zakazany, więc zawsze pochodzi z nielegalnych źródeł.
4. Potoczna nazwa amerykańskiego thrash-metalowego zespołu Metallica, zaliczanego do tzw. „wielkiej czwórki” thrash metalu (wraz z zespołami Slayer, Anthrax oraz Megadeth).


Przykłady użycia słowa meta

  • Przestałem kupować wódkę z mety odkąd mój znajomy prawie się przekręcił w szpitalu po wypiciu jakiegoś lewego alkoholu.
  • Nigdy bym nie wziął mety – widziałem jak wyglądają ludzie nawet po kilku miesiącach brania i nie chcę skończyć tak samo. Zostanę przy naszej ojczystej amfie.
  • Nie wierzę, że Bartek tak nagle przypakował. Na bank musiał brać metkę albo inne świństwo.
  • Słyszałeś? W czerwcu w Warszawie będzie duży festiwal. Ma być Meta, Slayer i jeszcze z dziesięć innych super kapel.