Słowo maniana posiada dwa różne znaczenia:

1. Obijanie się, nierzetelne wykonywanie swoich zadań.

2. Robienie szalonych, zwariowanych rzeczy.

Definicja – co to znaczy maniana

1. Jako odwalanie maniany lub robienie maniany określa się generalnie niewywiązywanie się z powierzanych zadań lub realizowanie ich niedbale. Może się to zarówno odnosić do nierzetelnego wykonywania swojej pracy zawodowej jak i do niewywiązywania się z obietnic względem innych osób.
2. Jednocześnie ze znaczeniem opisanym powyżej określenie to stosuje się do opisania czyjegoś szalonego, zwariowanego zachowania.


Przykłady użycia słowa maniana

  • Nie mogę patrzeć, jaką manianę odwala ten nowy stażysta. Siedzi tylko i udaje, że coś robi, a w rzeczywistości ciągle gada na Facebooku i czyta jakieś głupoty w internecie.
  • Obiecałeś mi, że na dzisiaj mi przygotujesz te rzeczy, a nawet połowa nie jest zrobiona. Jak bym wiedział, że będziesz robił taką manianę, to bym cię wcale o to nie prosił.
  • Chłopaki na imprezie trochę za dużo wypili i odwalali taką manianę, że już nie wiedzieliśmy, czy się z nich śmiać, czy ich wywalić stamtąd.

Maniana – analiza i ciekawostki

Mañana w języku hiszpańskim oznacza jutro lub poranek, co wydaje się mieć pewien sens w połączeniu z pierwszym opisanym znaczeniem słowa maniana. Można bowiem odnieść to do pewnego lenistwa, nieśpiesznego wykonywania czynności i odkładania rzeczy na jutro.