Słowo pompa posiada cztery różne znaczenia:

1. Stan bardzo silnego rozbawienia jakąś sytuacją.

2. Stan po intensywnych ćwiczeniach fizycznych.

3. Serce.

4. Wyjątkowo ulewny deszcz.

Definicja – co to znaczy pompa

1. „Mieć z czegoś pompę” oznacza bardzo intensywne śmianie się z czegoś lub kogoś. Można także powiedzieć w tym znaczeniu, że „była z czegoś niezła pompa”, co oznacza w zasadzie to samo. Zdarza się również mówić o jakiejś sytuacji, że to „niezła pompa”, gdzie w tym przypadku ma to na celu podkreślenie jej niezwykle zabawnego charakteru.
2. Pompą określa się także stan utrzymujący się przez krótki czas po intensywnych ćwiczeniach fizycznych, gdy mięśnie są nabrzmiałe i wyglądają przez jakiś czas na wyraźnie większe niż normalnie. Wydają się być wtedy w pewnym sensie „napompowane”, i stąd wywodzi się to określenie.
3. Pompą określa się w języku potocznym serce. Skojarzenie jest w tym przypadku oczywiste.
4. Jako pompę opisuje się także wyjątkowo ulewny deszcz, kiedy chce się podkreślić jego siłę.


Przykłady użycia słowa pompa

  • Ale mieliśmy wczoraj pompę z Grażyny! Zaspała do szkoły i chyba śpiesząc się nie zauważyła, że przyjechała w spodniach od piżamy.
  • Ale się dzisiaj skatowałem na siłce po pracy. Miałem taką pompę, że wyglądałem jak jakiś Schwarzenegger.
  • Jak będziesz tak ciągle brał te świństwa na imprezach to ci w końcu siądzie pompa. Pamiętaj, że cię ostrzegałem.
  • Myślałem, że zdążę wrócić ze spaceru zanim zacznie padać, ale nagle zaczęła się taka pompa, że w ciągu 2 minut byłem już zupełnie mokry.

Pompa – analiza i ciekawostki

Pompa funkcjonuje także w niektórych kręgach jako impreza z rozmachem od samego rozpoczęcia do zakończenia albo bardzo intensywny i imprezowy rodzaj muzyki, granej najczęściej w klubach.