Incepcja to słowo zaczerpnięte z angielskiego tytułu filmu w reżyserii Christophera Nolana (Inception), które przez niektórych używane jest do opisu sytuacji związanych z rekurencją bądź absorpcją (wzajemnym zawieraniem się tych samych elementów – tu konkretnie jako sen w śnie). Uwaga: formalnie słowo nie występuje w języku polskim.

Definicja – co to znaczy incepcja

Incepcja to neologizm nie odnotowywany oficjalnie w słownikach języka polskiego, w związku z czym nie należy go używać w żadnego rodzaju oficjalnych wypowiedziach ani treściach. Główną ideą filmu, od którego tytułu pochodzi to słowo było świadome śnienie, wchodzenie do cudzych snów, a także sen w śnie, które to w naszej ocenie najlepiej przedstawia znaczenie zwrotu. Zgodnie z filmem, kiedy zaśniemy we śnie przenosimy się na kolejny poziom snu. Jest to jednak filmowa fikcja i w rzeczywistości osiągnięcie takiego stanu nie jest możliwe. Co do ścisłego znaczenia, słowo to tłumaczymy jako początek bądź absorpcja, a słowem faktycznie występującym w słowniku, które dobrze tłumaczy znaczenie incepcji jest termin rekurencja.


Przykłady użycia słowa incepcja

  • Incepcja po polsku? Podatek od podatku opodatkowany podatkiem.
  • Słyszałeś jaka incepcja? W Tesli, którą Elon Musk wystrzelił w kosmos znajdowała się miniaturka identycznej Tesli!

Incepcja – analiza i ciekawostki

Film Incepcja (gatunek: Surrealistyczny, Thriller, Sci-Fi) wyreżyserowany przez Christophera Nolana skupia się na możliwościach ingerencji w ludzki umysł poprzez wykorzystanie zaawansowanej technologii, dającej możliwość ingerencji w ludzkie marzenia senne. Główny bohater filmu (Cobb – grany przez Leonardo DiCaprio) jest szefem zespołu wyspecjalizowanego we włamywaniu się do snów innych ludzi. Może w ten sposób pozyskiwać od nich cenne informacje, jak również wprowadzać swoje dane do ich umysłów. Głównym zadaniem Cobba jest uzyskanie dostępu i wpływu na umysł następcy właściciela globalnego koncernu. Zadanie to nie jest łatwe, bowiem wymaga wielopoziomowego zagłębienia się w struktury umysłu swojej ofiary (co stanowi właśnie znaczenie zwrotu incepcja – czyli sen we śnie), a przy tym ma on inne przeszkody obiektywne jak np. projekcja kego własnej podświadomości w postaci jego żony, o której śmierć sam siebie obwinia.

link