Słowo bomba posiada osiem różnych znaczeń:

1. Stan pobudzenia po spożyciu alkoholu lub środków psychoaktywnych.

2. Obrotowa kamera znajdująca się w miejscach publicznych.

3. Cykl sterydowy.

4. Mocny cios, uderzenie, kopnięcie.

5. Coś świetnego, robiącego duże wrażenie lub duża sensacja.

6. W znaczeniu dosłownym: ładunek wybuchowy.

7. Ocena niedostateczna.

8. Migające światło na dachu samochodu uprzywilejowanego.

Definicja – co to znaczy bomba

1. Stan mocnego pobudzenia i zaburzonej świadomości spowodowany nadmiernym użyciem substancji psychoaktywnych, często tyczy się znacznego upojenia alkoholowego lub stanu po przyjęciu środków narkotycznych, tzw „fazy”. Występuje również w formie przymiotnika „nabombiony”, który jest synonimem zwrotu „na bombie”.
2. Bomba to określenie kamery monitoringu, zwykle o kształcie półkolistym, znajdującej się najczęściej w przestrzeni publicznej, miejscach pożytku publicznego i komunikacji miejskiej. Jej głównym przeznaczeniem jest rejestrowanie wszelkich akcji wandalizmu lub innych sprzecznych z prawem zachowań.
3. W slangu kulturystycznym „być na bombie” oznacza być w trakcie cyklu sterydowego i dotyczy osób, które w celu poprawienia sylwetki i wyników sportowych przyjmują sterydy anaboliczne. Chcąc zminimalizować efekty uboczne i zmaksymalizować przyrost masy mięśniowej decydują się one zwykle na przyjmowanie nielegalnego wspomagania w tzw. „cyklach”, po których następuje faza „odbloku”, polegająca na przyjmowaniu środków hormonalnych mających przywrócić normalne funkcjonowanie układu endokrynnego.
4. Określenie używane w sporcie oznaczające mocne uderzenie lub kopnięcie mogące odnosić się zarówno do piłki w przypadku mocnego serwu lub podania (np. w siatkówce lub piłce nożnej), jak i do silnego bezpośredniego uderzenia przeciwnika (najczęściej w twarz) w sportach walki lub zwykłej bójce.
5. „Bomba!” to okrzyk wyrażający aprobatę, zachwyt, pozytywną reakcję na usłyszaną informację. Bombą określane bywa coś, co zrobiło na nas duże wrażenie, pozytywnie nas zaskoczyło, wyróżniło się na tle innych rzeczy. W podobnym znaczeniu występuje też jako przymiotnik „bombowy” czyli świetny, niezwykły, super. Bombą nazwać można również szokującą i sensacyjną informację lub nowinkę, wprowadzającą dużo zamieszania.
6. W znaczeniu dosłownym bomba to broń w postaci ładunku materiału wybuchowego lub innego materiału bojowego wyposażonego w mechanizm detonujący. Służy do niszczenia obiektów w mechanizmie siły wybuchu, pożaru lub uszkodzenia odłamkami.
7. Bomba używane bywa jako określenie oceny niedostatecznej, będąc w tym znaczeniu synonimem słów „laska”, „pała” lub „gała”.
8. Bombą nazywana jest lampa sygnalizacyjna montowana na dachu samochodów uprzywilejowanych takich jak ambulans, radiowóz czy wóz strażacki, znana także powszechnie jako „kogut”. W tym znaczeniu słowo to często używane jest w zwrocie „jechać na bombie” czyli jechać z z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową, potocznie „na sygnale”.


Przykłady użycia słowa bomba

  • Wczoraj na imprezie Marcin pojechał na bombie po kolejną flaszkę, powinni zabrać mu prawo jazdy!
  • Widziałeś ostatnio Kamila? Waży teraz jakieś 15kg więcej, założę się, że jest na bombie.
  • Stary, strzeliłem mu taką bombę, że zupełnie go zamroczyło, przez kilka minut nie mógł się podnieść!
  • – No dobra, zorganizuję tę imprezę sylwestrową skoro nie ma innych chętnych…
    Bomba!Na pewno przyjdziemy! Pomogę Ci z przygotowaniami, będzie super!
  • Założę się, że ten radiowóz na bombie znowu jedzie do jakichś zamieszek kiboli!