Atencjusz to osoba za wszelką cenę próbująca zwrócić na siebie uwagę.

Definicja – co to znaczy atencjusz

Mianem atencjusza określa się osobę, która jest w stanie zrobić niemal wszystko, byle tylko zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Może się to odnosić zarówno do życia codziennego i szukania uwagi wśród najbliższego otoczenia, jak również np. do uporczywych prób zwrócenia na siebie uwagi w internecie, za pomocą blogów lub kanałów wideo. Atencjusz nie jest określeniem pozytywnym, wskazuje raczej na wręcz patologiczne dążenie do zwrócenie na siebie uwagi, często również nieudolne i bardzo czytelne dla wszystkich wokół.


Przykłady użycia słowa atencjusz

  • Kolega Piotrka to taki typowy atencjusz – całą imprezę starał się być w centrum uwagi, ale raczej wszyscy mieli go dość i chcieli, żeby już sobie poszedł.
  • Youtube jest dzisiaj pełny atencjuszy, próbujących za wszelką cenę robić karierę w internecie. Szkoda tylko, że większość z nich nie ma nic ciekawego do powiedzenia.

Atencjusz – analiza i ciekawostki

Określenie atencjusz wywodzi się od słowa atencja, używanego w potocznej mowie jako spolszczenie angielskiego attention, oznaczającego uwagę. Co ciekawe określenie to posiada także formę żeńską – jeśli o atencję przesadnie zabiega kobieta nazwiemy ją atencjuszką.