Alternatywka to typ dziewczyny o alternatywnych (często w jej własnym mniemaniu) upodobaniach, stylu i zachowaniach.

Definicja – co to znaczy alternatywka

Strona internetowa PWN definiuje alternatywkę na 3 sposoby:
1. według alternatywnych upodobań i zachowań
2. według nieutożsamiania się z popularnymi trendami w zakresie makijażu, ubioru i gustu muzycznego
3. jako osobę ubierającą się w specyficzny sposób, zazwyczaj z kolczykiem bądź kolczykami, zafarbowanymi na kolorowo włosami, ciemną odzieżą i zainteresowaniami muzycznym z zakresu emo-rap.

Na podstawie powyższych definicji oraz obserwacji zjawiska określamy alternatywkę, jako dziewczynę, która stara się na siłę wyróżniać na tle innych normalnych dziewczyn. Wyróżnianie to może odbywać się na różnych płaszczyznach, w zależności od konkretnej osoby, choć na ogół jest to co najmniej kilka czynników jednocześnie: niestandardowy ubiór (często obfitujący w czerń i awangardowe kreacje), nietypowy mocny lub w inny sposób wyróżniający się makijaż, farbowanie włosów na nienaturalne kolory (w tym zieleń, fiolet, niebieski), posiadanie kolczyków i różnego rodzaju piercingu, słuchanie niestandardowej muzyki alternatywnej, a także szeroki zbiór zachowań odbiegający od norm społecznych – do czego często zaliczamy także zachowania wulgarne lub wandalizm. Alternatywka stara się podkreślić swój indywidualizm i to, że wyróżnia się na tle społeczeństwa, często robi to jednak w sposób ekspresywny i nachalny, ingerując w przestrzeń osobistą innych osób.


Przykłady użycia słowa alternatywka

  • Ej stary, ale ta Marta to alternatywka, zwiąż się z nią a rozpie*doli ci życie, nie wiem czy tego chcesz.
  • Teraz macie alternatywki, a jak ja byłam młoda to ich odpowiednikiem były dzieci emo.

Alternatywka – analiza i ciekawostki

Słowo alternatywka zwyciężyło w głosowaniu internautów i zostało wybrane Młodzieżowym Słowem Roku 2019 pokonując słowa takie jak jesieniara i eluwina.

Wybrane cechy mogące zdradzać, że mamy do czynienia z alternatywką:

  • osoba płci żeńskiej
  • słuchanie wykonawców takich jak Billie Eilish lub Lil Peep
  • odzież z charakterystycznymi dodatkami (np. łańcuch przy spodniach, rajstopy typu kabaretki, bluzy lub koszulki skateboardowej marki Trasher lub odzież jej ulubionych wykonawców)
  • kolorowe włosy w nienaturalnej, intensywnej i krzykliwej kolorystyce – często łączenie kilku kolorów jednocześnie, włosy ścięte do ramion, grzywka
  • specyficzny makijaż w postaci kresek na oku oraz widoczny piercing i tatuaże
  • stany depresyjne lub zauważalne wahania nastroju, rozmyślanie nad sensem życia lub jego braku
  • ateizm i jego manifestowanie, bądź w skrajnych przypadkach wręcz satanizm
  • wywyższanie się, uważanie się za dojrzalszą i bardziej doświadczoną od otoczenia
  • wypowiedzi obfitujące w cynizm, sarkazm, ironię, czarny humor, a także używanie hermetycznego języka – slangu ulicznego