Słowo Wixa (zapisywana rzadziej „wiksa”) posiada dwa różne znaczenia:

1. Określenie specyficznego rodzaju imprezy w klubie lub dyskotece, na której dominuje muzyka elektroniczna, zazwyczaj techno.

2. Określenie jakiegoś szalonego wydarzenia.

Definicja – co to znaczy wixa

1. Wixa to rodzaj imprezy organizowanej w klubach lub dyskotekach, podczas której uczestnicy tańczą do ciężkiej muzyki elektronicznej. Imprezy tego rodzaju zazwyczaj odbywają się w lokalach poza wielkimi miastami, choć nie jest to regułą. Często charakterystyczną cechą wydarzeń tego rodzaju jest używanie gwizdków, świecących gadżetów oraz białych rękawiczek przez ich bywalców. Określenia tego rodzaju używa się również czasem ironicznie, w celu określenia kiepskiej imprezy w klubie, z monotonną i słabą muzyką. W tym kontekście zwykle używają go osoby, które nie lubią tego rodzaju zabawy, choć nie jest to regułą – użycie ironiczne może być także w charakterze pozytywnym.
2. Jako wixa określa się sytuację, w której wydarzyło się coś niespodziewanego i szalonego, niezależnie czy miała ona charakter pozytywny lub negatywny. Wixą określimy więc przykładowo nagłą awanturę w sklepie itp.


Przykłady użycia słowa wixa

  • Pojechaliśmy z Karolem do dyskoteki koło jego rodzinnej miejscowości. Wszyscy byli w białych rękawiczkach i tańczyli do ciężkiego beatu. Taka typowa wixa.
  • Miałem nadzieję, że się fajnie pobawię w tym klubie w piątek, ale okazało się, że to jakaś zwykła wixa.
  • Dzisiaj w markecie jakichś dwóch gości pokłóciło się o coś i zaczęli w siebie rzucać warzywami. Jak przyszedł pracownik to w niego też zaczęli rzucać. Mówię Ci wixa była, jakich mało.

Wixa – analiza i ciekawostki

Określenie to wzięło się od okrzyków wznoszonych przez DJ-ów prowadzących tego typu imprezy, które mają na celu dodatkowo pobudzić uczestników do zabawy.
Wywodzi się najprawdopodobniej od niemieckiego wulgarnego słowa oznaczającego onanistę. Ten rodzaj imprezy przybył bowiem do Polski od naszych zachodnich sąsiadów.