uwu to emotikonka wyrażająca nadmierną słodkość.

Definicja – co to znaczy uwu

uwu (przedstawiane również jako UwU) jest emotikoną, która ma na celu opisanie osoby, zwierzęcia lub rzeczy bezmiernie słodkiej, uroczej. Litery U po bokach emotikony przedstawiają zamknięte oczy, zaś litera W znajdująca się pośrodku ma przypominać zawstydzony w czarujący sposób uśmiech.


Przykłady użycia określenia uwu

  • – Patrz jakie słodziaśne etui na telefon sobie kupiłam!
    – O ja cię, jakie różowiutkie, i te kokardki, uwuuuuuuuuu!
  • – Jaki piękny szczeniaczek, uwu!
    – Może i piękny, ale jak ci chapnie łapę to zmienisz zdanie.

Uwu – analiza i ciekawostki

Uwu narodziło się w internetowej kulturze japońskich mang i anime, przez co można skojarzyć ją ze słowem kawaii, które oznacza coś lub kogoś rozkosznego i przecudnego. Obecnie jednak uwu używa się również w mowie potocznej, w sposób podobny co inne możliwe do wymówienia emotikony, takie jak xD.
Emotikony w takim stylu, wykorzystujące więcej znaków oraz czytane bez konieczności obracania głowy o 90 stopni wywodzą się z Japonii, gdzie nazywane są kaomoji. Słowo to dosłownie można przetłumaczyć jako twarze ze znaków. W tym stylu emotikon wykorzystuje się między innymi znaki powszechnie dostępne na standardowych klawiaturach, ale również symbole pochodzące z alfabetów Dalekiego Wschodu takich jak kanji czy katakana.