SJW jest skrótem od angielskiego Social Justice Warrior.

Definicja – co to znaczy SJW

W luźnym tłumaczeniu SJW oznacza wojownika o sprawiedliwość społeczną. Określa ono osoby, które w bardzo mocny i agresywny sposób angażują się w walkę z wszelkimi formami nierówności. Może to być rasizm, homofobia, dyskryminacja kobiet, czy mniejszości etnicznych.
Stwierdzenie to jest pejoratywnym określeniem takich ludzi wskazując na ich obłudę i niekonsekwencję w działaniu. Walcząc o dobro jednej ze stron atakują i szerzą nienawiść wobec drugiej, tworząc jeszcze większą dychotomię, agresję i wzajemne oskarżenia. Zwolennicy tego stwierdzenia zauważają, że tacy bojownicy uznają winnych całemu złu i nierówności na świecie białych heteroseksualnych mężczyzn. SJW sądząc, że robią coś dobrego zazwyczaj doprowadzają do odwrotnych rezultatów.


Przykłady użycia akronimu SJW

  • – Ci SJW namówili amerykańskie piłkarki, żeby poszły do sądu, bo zarabiają mniej od piłkarzy.
    – No widzisz i przegrały, bo wyszło, że zarobiły ostatnio więcej. Typowe bezmyślne SJW
  • SJW znowu protestują w Warszawie i przejechać się nie da.
    – Daj spokój, zamiast pomagać tylko obrażają wszystkich…

SJW – analiza i ciekawostki

Termin wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest kontrofensywą wobec szalejącej w tym kraju mody na poprawność polityczną. Lewicowe ugrupowania zawładnęły wszelkimi formami dyskusji publicznej i w sposób jednoznaczny poszły w kierunku wielokulturowości, feminizmu, wolności seksualnej – używając do tego agresji wobec wszelkich konserwatywniejszych poglądów.