Słowo siara posiada dwa różne znaczenia:

1. Wstyd, uczucie zażenowania.

2. Tanie wino owocowe.

Definicja – co to znaczy siara

1. Siara jest w mowie potocznej w pewnym sensie synonimem słowa wstyd. Nie używa się go jednak raczej w każdej możliwej sytuacji jako jego zamiennik. Jeśli więc ktoś zrobił sobie lub komuś wstyd, powiemy że narobił (komuś) siary. Podobnie w sytuacji, gdy chcemy powiedzieć „ale wstyd!”, powiemy „ale siara!”. Jeśli jednak przykładowo chcemy powiedzieć, że ktoś nie ma wstydu, wtedy użycie słowa siara będzie niewłaściwe.
2. Jako siarę określa się zwykle najtańsze wina owocowe o bardzo niskiej jakości. Określenie to wynika z faktu, że w tanich winach często wyczuwalny jest charakterystyczny zapach i posmak wynikający z użycia siarki w celach konserwujących. Wbrew obiegowej opinii, siarki nie używa się jednak tylko w tanich winach – w droższych surowiec jest po prostu często lepszej jakości i w mniejszych ilościach, przez co nie jest wyczuwalny.


Przykłady użycia słowa siara

  • Już nigdy nie zaproszę Sławka do mnie do domu, kiedy nie mam wolnej chaty. Narobił mi takiej siary przy rodzicach, że do tej pory wstydzę się spojrzeć im w twarz.
  • Jak byłem młodszy to potrafiłem wypić taką siarę duszkiem w kilka sekund. Dzisiaj prawdopodobnie mój żołądek powiedziałby pass po trzecim łyku.