Rzeźba – cel cyklu treningu siłowego (tak zwanego „robienia rzeżby”), mającego przynieść w efekcie redukcję tkanki tłuszczowej. Sporadycznie może oznaczać także coś, co jest zrobione w sposób nieprofesjonalny lub wymyślny lub celowo zaniżoną porcję marihuany bądź innej używki.

Definicja – co to znaczy rzeźba

Robienie rzeźby jest jednym z etapów treningu siłowego, podczas którego ćwiczący stosuje dietę o ujemnym bilansie kalorycznym, w celu jak najefektywniejszego redukowania tkanki tłuszczowej i w konsekwencji odsłonięcia mięśni. Zadaniem robienia rzeźby jest więc pozbycie się niepożądanych efektów wcześniejszego etapu treningu, czyli robienia masy. Rzeźbą nazywany jest stopień odsłonięcia poszczególnych partii mięśniowych.
Innym znaczeniem słowa rzeźba może być określenie czegoś co jest przesadne lub wykonane w sposób nadmiernie wymyślny bądź nieprofesjonalny. Rzeźbą w tym znaczeniu może być więc niefachowa naprawa samochodu (np. blacharz nakładający dużo szpachli pod lakier), ale też czynność nieuzasadniona bądź przesadna (np. pojechanie autem na drugi koniec miasta, aby zatankować paliwo kilka groszy taniej).
Ostatnim znaczeniem jest nieuczciwa praktyka dilera narkotyków, którzy w celu zmaksymalizowania własnych przychodów sprzedają mniejszą wagę narkotyku, niż zadeklarowana – np. strony umawiają się na sprzedaż 1 grama, a diler świadomie z premedytacją odmierza 0,8g, twierdząc, że towar jest zgodny z umową.


Przykłady użycia słowa rzeźba

  • Od przyszłego tygodnia zaczynam robić rzeźbę – trzeba się jakoś prezentować latem na plaży.
  • Przydałoby ci się w końcu zacząć robić rzeźbę, bo póki co wygląda jakbyś się po prostu spasł zamiast trenować.
  • Nie wiem, kto Ci ten samochód naprawiał, ale to jest totalna rzeźba – widać, że gość nie znał się na rzeczy, bo wszystko jest połatane i pospawane byle jak.
  • Co ty mi dałeś tej dilerce, przecież to wygląda jak jakaś rzeźba, sprawdź jeszcze raz na wadze ile to waży.

Rzeźba – analiza i ciekawostki

Najpopularniejszym znaczeniem słowa jest to związane z treningiem siłowym, znaczenie dotyczące używek jest mocno niszowe i ograniczone do wąskiej grupy społeczeństwa.