Pranki to zwrot oznaczający formę żartów, nabierania lub wkręcania ludzi.

Definicja – co to znaczy pranki

Pranki są rodzajem żartów polegających na nabieraniu lub oszukiwaniu kogoś w celach humorystycznych. Pranki są najczęściej związane z zainscenizowanymi scenkami, które mają na celu uwiarygodnienie całej sytuacji i jednocześnie skuteczniejsze przekonanie ofiary żartu, że ma do czynienia z realną sytuacją, a nie scenariuszem żartownisia.
Oryginalnie słowo prank, funkcjonujące języku angielskim od dawna jako określenie żartu (tzw. „practical joke” co oznacza dowcip robiony komuś), w języku polskim zaczęło funkcjonować dopiero, kiedy zaistniały u nas nagrania z pranków w serwisie internetowym YouTube. Filmiki tego typu osiągały nierzadko ogromną popularność (np. pies-pająk SA Wardęgi), czego skutkiem było przeniknięcie tego zwrotu do języka polskiego, właśnie jako określenie tego typu dowcipu.


Przykłady użycia zwrotu pranki

  • Słyszałeś o ostatnich prankach Wardęgi? Na jednym z nich przebrał psa za pająka i straszył ludzi w windzie, nieźle mu to wyszło.
  • To co oni robią to nie są żadne pranki, przecież to nie ma nic wspólnego z wkręcaniem, oni po prostu zaczepiają ludzi i ich okradają!

Pranki – analiza i ciekawostki

W związku z nadspodziewanie dużą popularnością nagrań typu pranki w internecie, ich twórcy prześcigają się w coraz bardziej szalonych pomysłach na kolejne żarty, które w efekcie są bardzo często nieprzyjemne dla ofiar. Powoduje to sporadycznie sytuacje niebezpieczne bądź związane z wybuchami agresji „wkręconych” osób. W takim momencie najczęściej „wkręcający” próbuje się ratować słowami „It’s a prank” („to był tylko żart”), ale jak pokazują filmy z nieudanymi prankami, często takie tłumaczenie nie interesuje ofiary żartu i żartowniś odbiera dotkliwą karę (najczęściej związaną z przemocą fizyczną).
Popularność formy żartów typu prank została zauważona także przez ekspertów od kampanii marketingowych, dlatego też powstało już wiele wiele kampanii reklamowych opartych na precyzyjnie wyreżyserowanych, często bardzo spektakularnych żartach robionych przypadkowym przechodniom.