Panda to określenie posiadające kilka różnych znaczeń potocznych:
1. Panda to zbitek powstały z połączenia dwóch słów: „pan” i „da”.
2. Panda to żartobliwe określenie rozmazanego makijażu.
3. Panda w żargonie policyjnym oznacza kobietę z podbitymi oczami.
Definicja – co to znaczy panda
1. Panda jest konstrukcją słowotwórczą, powstałą z połączenia słów pan oraz da. Jest to określenie przypisywane sytuacjom, podczas których ktoś natarczywie uprasza o datek pieniężny albo (co ma miejsce w przypadku uczniów bądź studentów) nalegania na wystawienie pozytywnej oceny zaliczeniowej.
Jest to też niekiedy określenie metody zdawania egzaminów lub sprawdzianów – tzw. sposób na pandę. Polega on na wyproszeniu oczekiwanej oceny u nauczyciela bądź wykładowcy.
2. Pandą określa się również kobiety z rozmytym wokół oczu tuszem do rzęs. Zwykle jest to efekt zastosowania kosmetyku bez właściwości wodoodpornych. Najczęściej tak nieestetyczny wygląd zyskuje się w efekcie płaczu, przechadzki w deszczu bądź po dłużej imprezie, kiedy pot spływając po twarzy, rozmywa makijaż.
3. Mianem pandy określa się również kobiety z rodzin patologicznych, które mają oczy regularnie podbijane przez mężów bądź konkubentów. Sina obwódka wokół oczu ma budzić skojarzenie z czarną sierścią wokół oczu niedźwiedzia bambusowego, zamieszkującego łańcuchy górskie Chin.
Przykłady użycia określenia panda
- – Jak zamierzasz zdać chemię, skoro się nie uczysz?
– Jak to, jak? Na pandę. - – Dziewczyn jak ty wyglądasz? Idź do łazienki, umyj twarz.
– Pandę mam? To wszystko wina tego beznadziejnego tuszu. - – U sąsiadów znowu policja była.
– Dziwisz się? Sąsiadka ciągle jak panda łazi przez tego starego ramola.