Pancur oznacza przedstawiciela subkultury punkowej.

Definicja – co to znaczy pancur

Słowo pancur jest w slangu młodzieżowym stosowane jako alternatywa dla punk, panczur. Odnosi się do przedstawiciela subkultury punkowej – osób słuchających muzyki punk rockowej.


Przykłady użycia określenia pancur

  • – Jedziesz ze mną na Woodstock?
    – A czy ja wyglądam na pancura?
  • – Idziesz dzisiaj na jakieś balety?
    – Nie, zlot pancurów jest w mieście. Strach po nocy chodzić.

Pancur – analiza i ciekawostki

Pancur, jako przedstawiciel subkultury punk rockowej reprezentuje związane z nią poglądy anarchistowskie. Jest przeciwny wobec odgórnemu regulowaniu życia społecznego przez rząd i powoływane do życia instytucje.
Cechą charakterystyczną pancura jest niecodzienna stylizacja, na którą składają się: kolorowy irokez, glany lub trampki ze sznurowadłami w wyrazistych barwach, pasiaste lub kraciaste spodnie o wąskim fasonie, koszulka z nazwą ulubionego zespołu lub sylwetkami muzyków oraz jeansowa, lub skórzana skóra nabijana ćwiekami.
Przedstawiciele tej subkultury zawsze ochoczo uczestniczą we wszelkich aktywnościach pod sceną muzyczna podczas koncertów. Z tej przyczyny pancury kojarzone są w Polsce przede wszystkim z nieorganizowanym już Festiwalem w Jarocinie, a obecnie Woodstockiem.
Pierwsze pancury pojawiły się w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, gdy wzrosła popularność zespołów takich, jak: Ramones, Sex Pistols, Television, Suicide, Blondie.