Słowo OP posiada dwa różne znaczenia:

1. Skrót od angielskiego Original Poster, czyli pierwsza osoba wypowiadająca się w jakimś wątku na forum internetowym (lub innymi słowy autor danego wątku lub tematu na takim forum, choć może być to także portal typu Reddit, 4chan czy Wykop).

2. Skrót od angielskiego Overpowered, używanego najczęściej do określenia, że np. jedna z postaci gry komputerowej jest zbyt silna.

Definicja – co to znaczy OP

1. Jest to skrót od angielskiego Original Poster, używanego na wszelkiego rodzaju forach internetowych, jako określenie pierwszej osoby wypowiadającej się w danym wątku, lub po prostu autora wątku. Często więc w dalszych dyskusjach, kiedy ktoś chce w jakiś sposób odnieść się do osoby, która zadała pytanie lub założyła wątek, używa określenia OP.
2. Jest to skrócona wersja angielskiego słowa Overpowered, oznaczającego w wolnym tłumaczeniu Zbyt mocny. Określenie to stosowane jest przede wszystkim w środowisku miłośników gier komputerowych i odnosi się do źle zbalansowanych elementów w grze (np. klasy postaci lub jednego z przeciwników), które są zbyt silne w porównaniu do innych.


Przykłady użycia zwrotu OP

  • @OP Na przyszłość skorzystaj z Google zanim otworzysz taki głupi wątek na forum.
  • Tak jak napisał OP, ta sprawa śmierdzi na kilometr.
  • Druidzi w tej grze są zdecydowanie OP – nie da się ich pokonać, jeśli nie masz dużo lepszych przedmiotów.
  • OP to pedał, miał dodać zdjęcia z tej akcji i oczywiście tego nie zrobił!
  • Ja wiem, że Messi to świetny piłkarz, ale w tej grze zdecydowanie jest OP.

OP – analiza i ciekawostki

Powstały serie memów, które często wklejane są jako komentarz odnośnie osoby OP’a. Najsłynniejszy z nich przedstawia Józefa Stalina, który notuje coś na kartce – mem okraszony jest podpisem Dear Diary, Today OP was a…, co oznacza Drogi pamiętniczku, dziś OP był… a następnie znajduje się dosadna krytyka (np. wspomniany zwrot sugerujący homoseksualizm) albo pochwała, np. was a cool guy, jeśli autor wątku stanął na wysokości zadania i np. opublikował to, co obiecał, że opublikuje. W Polskich realiach memy ze Stalinem są często zastępowane sylwetką Bogusława Wołoszańskiego z parafrazą historii wojennych, które opowiadał, np. W połowie czerwca 1941 do gabinetu Churchilla przyniesiono tajny raport znany później jako op to pedał.