NSFW to skrót pochodzący od anglojęzycznego zwrotu Not Safe For Work oznaczającego w wolnym tłumaczeniu niewłaściwe w pracy. Skrótem tym oznaczane są treści w internecie, które nie powinny być oglądane np. w pracy lub szkole ze względu na ich charakter.

Definicja – co to znaczy NSFW

NSFW (ang. Not Safe For Work) oznacza w wolnym tłumaczeniu niewłaściwe/niestosowne w pracy i jest skrótem używanym w internecie w celu oznaczania materiałów zawierających treści, których nie powinno się przeglądać w miejscach takich jak praca, szkoła, lub dowolnym innym miejscu, gdzie przebywają osoby postronne. Materiały oznaczone tym skrótem zazwyczaj zawierając treści wulgarne, nagość, brutalność i wszelkie inne, którymi ktoś mógłby potencjalnie zostać urażony. Oznaczanie treści jako NSFW jest metodą ustrzeżenia użytkowników przed nieopatrznym uruchomieniem np. niestosownej galerii zdjęć na biurowym komputerze.


Przykłady użycia zwrotu NSFW

  • Hej! Łap zdjęcia z ostatniej imprezy. (NSFW!)
  • Człowiek wypadł z 10 piętra. Zobacz film. Uwaga NSFW!

NSFW – analiza i ciekawostki

Zazwyczaj materiały nie zawierające nieodpowiednich treści nie są oznaczane w żaden sposób. Zdarza się jednak, że w celu wyraźnego zaznaczenia, że pod danym linkiem nie kryją się treści niestosowne, używany jest skrót SFW (Safe For Work), będący przeciwieństwem skrótu NSFW. Ma to miejsce najczęściej, gdy materiał, do którego prowadzi link ze względu na swój charakter może, lecz nie musi być niestosowny.