Neptyk to słowo o trzech znaczeniach slangowych:

1. Ktoś, kto w stanie po spożyciu substancji odurzających doznał urojeń.

2. Osoba bujająca w obłokach, inaczej: marzyciel.

3. Inaczej: niezdara.

Definicja – co to znaczy neptyk

1. Neptyk oznacza osobę, która zażyła substancje wykazujące działanie rozluźniające oraz wprawiające w stan euforii, ekstazy. Taki człowiek traci kontakt z rzeczywistością, miewa urojenia. Może być przekonany, że prowadzi rozmowę z przedmiotami nieożywionymi czy niezdolnymi do konwersacji, np. meble czy drzewa. Neptyk często się śmieje, charakteryzuje go powolność wykonywanych ruchów oraz osłabienie refleksu.
2. Inaczej: marzyciel, ktoś to żyje w swoim świecie wyobraźni, jest oderwany od rzeczywistości. W tym przypadku neptyk nie oznacza kogoś, kto jest odurzony narkotykami. Może odnosić się np. do artysty.
3. Inaczej: niezdara, człowiek ze swojej natury niezbyt rozgarnięty, który ma problem z koordynacją ruchów, guzdrze się, potyka o własne nogi, wszystko leci mu z rąk, itp.


Przykłady użycia określenia neptyk

 • – Ej, znasz tego kolesia?
  – Nie, Paweł go chyba zaprosił.
  – Musiał przeholować z dragami, bo zachowuje się jak neptyk.
 • – Mirek to neptyk, cały czas tylko gapi się w niebo i coś rysuje w zeszycie.
 • – Dziś mieliśmy w klasie bekę z nowego.
  – Co odwalił?
  – Potknął się o krzesło i wywalił mordą na ławkę.
  – Ale z niego neptyk!

Neptyk – analiza i ciekawostki

Rzeczownik ten jest właściwie skróconą wersją słowa narkoleptyk, które oznacza osobę cierpiącą na zaburzenia snu. Chory na narkolepsję może miewać napady senności w ciągu dnia, bądź też niedobory snu w nocy, co powoduje u niego ospałość, nieobecność czy też niezdarność.