Określenie najman posiada w slangu dwa różne znaczenia:

1. Najman w mowie potocznej oznacza osobę nieporadną, słabą, ofiarę losu.

2. Najman funkcjonuje także jako jednostka czasu wynosząca 44 sekundy.

Definicja – co to znaczy najman

1. Słowo najman do języka potocznego trafiło za sprawą nazwiska byłego sportowca Marcina Najmana. Zostało spopularyzowane po przegranej walce MMA z kulturystą Robertem Burneiką. Stosowane jest wobec osób, które są w czymś bardzo słabe i niezdarne. Nie ogranicza się tylko do fizyczności i aspektów sportowych, ale całej szerokiej gamy ludzkich aspiracji.
2. Najman jest także definicją czasu, która została wyznaczona na 44 sekundy, gdyż tyle dokładnie trwała feralna walka z Burneiką. Jednostka czasu jest przeliczana na minuty (1,36 najmanów), oraz godziny (95,45 najmanów).


Przykłady użycia słowa najman

  • – Nie boisz się, że oberwiesz za ten żart od Patryka?
    – Coś ty! Przecież to zwykły najman jest.
  • – Skoczysz po piwo przed meczem?
    – Nie wiem czy zdążę, o której się zaczyna?
    – Spokojnie dasz radę, za 20 najmanów dopiero…

Najman – analiza i ciekawostki

Marcin Najman w świadomości społeczeństwa stał się synonimem przegranej. Jego rola w galach urosła do miana rozrywki niecodziennej, gdyż publiczność zbierała się w celu obserwowania kolejnych przegranych, z których Najman stworzył swoistą specjalność. Odklepywanie oznaczające poddanie się zawodnika podczas walki, użyte bez konieczności – jest często nazywane najmanowaniem wśród potocznej mowy młodzieży rozpoczynającej przygodę z MMA.