Lajk to przycisk na portalu facebook (tzw. łapka w górę), pozwalająca na sygnalizowanie, że dane treści podobają się użytkownikowi.

Definicja – co to znaczy lajk

Lajk (fonetyczny zapis angielskiego słowa „like”, czyli lubić), jest potoczną nazwą funkcji dostępnej na portalu społecznościowym Facebook.com, pozwalającej użytkownikom na oznaczanie treści, które im się podobają, uważają za interesujące, zabawne itp. „Dać lajka” oznacza więc „polubienie” danej treści poprzez kliknięcie ikonki przedstawiającej charakterystyczny kciuk skierowany ku górze.
Popularność portalu Facebook sprawiła, że inne portale internetowe również zaczęły wprowadzać podobne funkcje, jednak mimo wszystko często określa się je właśnie jako „lajki” ze względu na głębokie zakorzenienie pierwowzoru w świadomości użytkowników. Co więcej, zdarza się również, używanie pojęcia lajk w mowie.


Przykłady użycia słowa lajk

  • Mój ostatni filmik z wycieczki rowerowej dostał ponad tysiąc lajków! Nawet nie miałem pojęcia, że tyle osób go obejrzy.
  • Krzysiek ewidentnie próbuje się przypodobać Agnieszce – lajkuje wszystko, co ona wrzuci na facebooka, nawet największe głupoty.