Istnieją dwie sprzeczne teorie co do znaczenia tego slangowego słowa:

1. Kowidiota może określać wariata który śmiertelnie boi się wirusa, szczepi się wszystkimi dawkami szczepionek, bez przerwy dezynfekuje ręce.

2. Kowidiota może mieć też znaczenie przeciwne – to krytyczne określenie osoby, która nie stosuje się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych w związku z pandemią koronawirusa.

Definicja – co to znaczy kowidiota

1. Kowidiota zdaniem jednej ze stron oznacza osobę, która przesadnie boi się wirusa, szczepi się na zapas wieloma dawkami i przesadza z dezynfekcją. Nigdzie nie chodzi bez maseczki i poucza wszystkich innych co do maseczek i dezynfekcji. Taka osoba często ma zapędy konfidenckie – potrafi donosić na osoby nie stosujące się do zaleceń sanitarnych lub firmy/biznesy, które działają, mimo, że według przepisów działać nie powinny. To osoba, która przez strach przed Covid-19 tak ześwirowała, że zaczęła się zachowywać nieracjonalnie i przesadnie w kwestii chronienia się przed zakażeniem.
2. Kowidiotą w rozumieniu drugiej strony określa w mowie potocznej osobę, która podważa fakt pandemii koronawirusa. Wobec tego nie stosuje się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.


Przykłady użycia określenia kowidiota

  • – A ten gość, to czemu bez maseczki chodzi?
    – Jakiś kowidiota
  • – Mój stary nie chce nosić maseczki. Jak go policja złapała parę razy, to nie przyjął mandatu.
    Kowidiota
  • – Ja jestem zaszczepiony już czterema dawkami, a ty?
    – A ja żadną, powiedz kiedy zostałeś takim kowidiotą?
  • Niestety musimy odwołać dzisiejszą imprezę, jakiś kowidiota zadzwonił na psiarnię i mieliśmy nalot, podobno zgromadzenia są aktualnie niedozwolone przez tą ich pandemię…