Janosik posiada zarówno znaczenia klasyczne jak i potoczne:

1. Legendarny rozbójnik

2. Osoba pewna siebie, zarozumiała

3. Nawigacja samochodowa (Yanosik)

Definicja – co to znaczy Janosik

1. Janosik to legendarny zbójnik, pochodzący ze Słowacji. W Polsce postać ta była z niewiadomych powodów postrzegana bardzo pozytywnie. W naszym kraju Janosika przedstawiano, jako strażnika porządku, który walczył z bogatymi ludźmi nadużywającymi swoich wpływów, czy jako osobę, która odbierała bogatym po to, by dawać biednym. W ojczyźnie Janosika, na Słowacji, postać ta uważana jest za zwykłego bandytę i rzezimieszka.
2. W slangu młodzieżowym/ulicznym Janosikiem nazywa się osobę zarozumiałą, zbyt pewną siebie, która mimo wysokiego mniemania nic sobą nie reprezentuje.
3. Janosik to nowoczesna nawigacja samochodowa, która bywa nazywana także antyradarem, ponieważ wykrywa kontrole policyjne i radary widniejące na naszej trasie. Janosik jest w tym wypadku nazwą potoczną – poprawny zapis to Yanosik.


Przykłady użycia określenia Janosik

  • – Serio nie wiesz, kim był Janosik?
    – No za bardzo nie wiem, bo raz mówią o nim dobrze, że bohater i wgl, a raz, ze bandyta.
  • Ty nie bądź taki Janosik, bo jak dostaniesz w łeb, to się zdziwisz.
  • – Co to jest za nawigacja?
    Janosik, bardzo fajna, pokazuje ci radary i kontrole.

Janosik – analiza i ciekawostki

Janosik, jako zbójca budził na tyle dużo emocji, że powstało wiele filmów i seriali przedstawiających jego życie. Wśród filmów i seriali o Janosiku znalazły się również Polskie produkcje, w tym najbardziej znany serial z 1974 z Markiem Perepeczko w roli głównej.