Słowo feta posiada trzy różne znaczenia:

1. Potoczne określenie na amfetaminę.

2. Rodzaj sera.

3. Uczta, świętowanie.

Definicja – co to znaczy feta

1. Feta to slangowe określenie amfetaminy, popularnego narkotyku silnie stymulującego ośrodkowy układ nerwowy. Wywołuje on mocne pobudzenie, stany euforyczne, zmiany libido, zwiększone czuwanie i poprawę funkcji wykonawczych. W Polsce stosowanie pochodnych amfetaminy dopuszczone jest jedynie pod ścisłą kontrolą w dawkach terapeutycznych i ze wskazań medycznych (wykorzystuje się ją w leczeniu ADHD, narkolepsji, otyłości i zaburzeń depresyjnych). Słowo feta, będące samo w sobie skrótem od pełnej nazwy substancji, spotyka się także w zdrobnieniu „fetka”. Inne określenia stosowane potocznie na amfetaminę to amfa i speed.
2. Feta to nazwa sera greckiego z mieszanki mlek owczego i koziego lub tylko z mleka owczego. Ma charakterystyczny słony smak, białą barwę i kruchą konsystencję, a jego dojrzewanie trwać musi conajmniej 3 miesiące. Choć podobne wyroby powstają także w Albanii i Bułgarii nazwa feta została w 2002 roku zastrzeżona dla serów wyrabianych w Grecji.
3. Feta to inaczej huczna uroczystość, uczta, świętowanie sukcesu lub wielkiego wydarzenia. W tym znaczeniu słowo to zaczerpnięte zostało od francuskiego la fête – święto, przyjęcie.


Przykład użycia słowa feta

  • – Jak ta impreza techno na której wczoraj byliście?
    – Muzyka super, no i wjechała feta w swoim czasie, więc bawiliśmy się doskonale!
  • Uwielbiam sałatkę z fetą i pomidorami!
  • Z okazji jego jubileuszu urządzono wielką fetę, oczywiście za pieniądze podatników.

Feta – analiza i ciekawostki

FETA to także nazwa Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych odbywającego się w Gdańsku cyklicznie od 1997 roku i goszczącego teatry z całego świata.