Essa to zwrot, który wykrzykuje się, żeby wyrazić swoje szczęście, lub zadowolenie z jakiegoś osiągnięcia albo wybrnięcia z trudnej sytuacji.

Definicja – co to znaczy essa

Essa jest wyrazem stosowanym w chwilach radości, triumfu, sukcesu czy dumy. Słowo essa jest używane w wielu kontekstach, jednak zawsze odnosi się do pozytywnych przeżyć. Jest ucieleśnieniem momentu radości. Stosowane jest w tym konkretnym punkcie w którym osiągamy maksimum zadowolenia z sukcesu, dumy, czy nawet kulminacji dobrej imprezy. Może to być zarówno rzecz duża jak zdanie egzaminu, jak i mała w postaci wygrania rozgrywki w grze komputerowej. Niegdyś stosowane głównie przez małolatów, jednak z czasem przebiło się do szerszego grona.
Obecnie essa przyjmuje także formę stylu życia. Kierujący się nią nie zważają na porażki, wierzą w siebie i swoje umiejętności, prą do przodu bez oglądania się na opinie otoczenia i celebrują sukcesy. Wyznawcy takiej ideologii odczuwają essa jako stan ducha w którym każdy moment życia może być piękny i zależy to tylko od podejścia do niego i wewnętrznego zrozumienia.


Przykłady użycia określenia essa

  • – Dostałem się na studia, essa!
    – Brawo stary! Stawiasz flaszkę i lecimy to oblać!
  • – Haha essa!! Znowu cię pokonałem noobie.
    – Zamknij się dzieciaku.

Essa – analiza i ciekawostki

Słowo to zostało wprowadzone do slangu za sprawą rapera Wini. Przez długi czas fraza essa przewijała się w jego utworach, oraz innych hip-hopowców z wytwórni producenckiej Stoprocent. Jednak dopiero niedawno sam zainteresowany ujawnił etymologię:
Pierwsze imprezy techno były w Szczecinie. (…) chodziliśmy na te imprezy i w dużej mierze chodzili tam gangsterzy. Jak byli naćpani chamsko tabletami, to krzyczeli essa.
Obecne znaczenie tego wyrażenia Wini opisał wraz z Sobotą w popularnym utworze Essa. Zawiera dużo wulgaryzmów, więc jest skierowany tylko do osób pełnoletnich. (youtu.be/TNdRtQRLjJ0).