Wyrażenie Dday (pisane najczęściej D-Day z myślnikiem) ma jedno znaczenie slangowe, ale powszechniej oznacza zdarzenie historyczne:

1. DDay jest nazwą odnoszącą się do wydarzenia rozpoczęcia operacji lądowania wojsk alianckich w Normandii, co miało miejsce dnia 6 czerwca 1944 roku.

2. DDay to określenie, które odnosi się do bardzo ważnego, przełomowego dnia w życiu, może być też alternatywą słowa pogrom.

Definicja – co to znaczy DDay

DDay miało miejsce 6 czerwca 1944 roku i odnosiło się do początku operacji Overlord – wydarzenie to było związane z lądowaniem wojsk alianckich na terytorium okupowanej przez nazistów Francji. Dzień D to terminem wprowadzony przez Departament Wojny USA – oznaczał on właśnie dzień rozpoczęcia operacji Overlord. Był to przełomowy moment dla losów II wojny światowej. Obecnie, DDay funkcjonuje niekiedy również jako określenie Death Day, czyli dzień śmierci. Wynika to z tego, iż w ten jeden dzień zginęło ok. 16-21 tysięcy żołnierzy. Pojęcie DDay funkcjonujące w slangu używamy w odniesieniu do szczególnie ważnego dnia, kiedy to planujemy zrobić coś ważnego, przełomowego.


Przykłady użycia słowa DDay

  • – Stary jutro w końcu DDay, postaram się podbić do tej dziewczyny, o której tyle Ci mówiłem.
  • – Jutro czeka mnie DDay, będę bronił pracę magisterską.
    – O, w takim razie powodzenia! Będę trzymała kciuki!
  • – Idziesz dzisiaj z nami chać?
    – Nie mogę, jutro mam DDay – będę poprawiał pałę ze sprawdzianu.