Dafuq to odpowiednik polskiego zwrotu „co do k***y?”, czyli zwrot określający wyjątkowe zaskoczenie, zdziwienie.

Definicja – co to znaczy dafuq

Dafuq jest używanym w piśmie, slangowym zwrotem, wyrażającym duże zaskoczenie lub zdezorientowanie wywołane np. jakąś sytuacją. Słowo to jest uproszczonym zapisem pochodzącym z języka angielskiego zwrotu „what the f*ck?” oznaczającym w wolnym tłumaczeniu „co do k***y?”. Zapis dafuq (czyt. dafak) jest więc uproszczoną, fonetyczną formą pierwowzoru, czytanego jako „łot da fak”. Zwrot ten, choć często spotykany chociażby w filmach, jest wulgarny ze względu na słowo „f*ck” i ma typowo slangowy, nieoficjalny charakter.


Przykłady użycia zwrotu dafuq

  • Dafuq?! Wczoraj jak kończyłem grać w grę, to wszystko było w porządku a dzisiaj po zalogowaniu okazało się, że ktoś usunął wszystkie moje postacie!
  • – Stary, skumaj co się dzisiaj odwaliło. Wracam sobie wczoraj spokojnie do domu po szkole, a na mojej ulicy chyba z 15 radiowozów i oddział antyterrorystów.
    Dafuq?!

Dafuq – analiza i ciekawostki

Zwrot dafuq używany jest również w internecie jako swego rodzaju mem, gdy dodawany jest do obrazków przedstawiających jakąś absurdalną lub dziwną scenę, którą trudno jest w logiczny sposób wyjaśnić.