Cringe oznacza głównie zażenowanie lub wzdryganie się przed czymś (przeważnie z obrzydzenia), czyli sytuację, w której coś powoduje uczucie wstydu lub niezręczności, przez to, że coś nam się nie podoba. Jeśli coś, co oglądasz jest dla Ciebie niewygodne i powoduje dyskomfort, prawdopodobnie cringe jest właściwym określeniem.

Definicja – co to znaczy cringe

Poza opisanym znaczeniem oznaczającym zażenowanie lub wzdryganie się cringe może mieć także inne znaczenia takie jak: płaszczyć się przed kimś (ang. cringe to the boss – czyli płaszczyć się przed szefem) albo kulić się (np. ze strachu).
Słowo funkcjonuje jako rzeczownik (wtedy opisuje uczucie), ale może być także czasownikiem np. it makes me cringe – co tłumaczymy jako to mnie obrzydza. Polskie odpowiedniki słowa cringe to żenada, żena, żal.


Przykłady użycia słowa cringe

  • Widziałeś filmik, którym Jakóbiak nagrał wizualizację, że jest u Ellen? Niezły cringe!
  • Na Twoim miejscu skasowałbym konto na YouTube, filmiki które nagrywasz to straszny cringe

Cringe – analiza i ciekawostki

Słowo posiada długą historię jednak zauważalny jest trend wzrostu popularności, który rozpoczął się w okolicy roku 2012. Słowo jest popularne szczególnie w serwisie YouTube w filmach, których użytkownicy wypowiadają się krytycznie o czymś, co im się nie podoba (ale także w komentarzach pod kiepskimi filmami).