Cebula (lub „cebulactwo”) to ogół zachowań i cech charakteru, będących typowymi dla ludzi prostych, nieobytych, nie potrafiących się zachować w wielu sytuacjach, jednocześnie wiecznie kombinujących. Często wiąże się też z poszukiwaniem okazyjnych cen produktów, lub wręcz jest określeniem bardzo dobrej promocji.

Definicja – co to znaczy cebula

Cebula w większości przypadków jest określeniem negatywnym i jest wyrazem opinii, że ktoś jest prostakiem, kombinatorem i nie potrafi się stosownie zachować. Osoba, którą określa się mianem „cebulaka” wszędzie próbuje znaleźć sposoby, żeby zaoszczędzić lub pójść na skróty. Często osoba taka próbuje osiągnąć te cele w takich sytuacjach i za pomocą takich metod, jakich bardziej obyty człowiek wstydziłby się użyć. Typowymi przykładami „cebulactwa” jest chociażby wykradanie rzeczy, które i tak udostępnione są za darmo, jak np. darmowe cukierki podczas promocji w sklepie itp.
Zdarza się czasem, że sformułowania tego określa się w pozytywnym kontekście, w celu podkreślenia czyjejś zaradności i cwaniactwa, jednak zazwyczaj nawet wtedy jest to podszyte lekką dawką ironii. W kręgach łowców promocji i okazyjnych wyprzedaży słowo cebula bywa szczególnie popularne i jego kontekst jest zdecydowanie bardziej pozytywny i niż ironiczny. Mianem cebuli taka osoba może nazwać korzystną ofertę, w której możliwy jest zakup towaru z dużym rabatem.


Przykłady użycia słowa cebula

  • Ostatnio w sklepie chodziły hostessy i rozdawały lizaki za darmo. Jedna rodzinka podchodziła do nich chyba z 10 razy, żeby tylko dostać kolejne. Nie mogłem uwierzyć w ich poziom cebuli.
  • Mój wujek to prawdziwy cebulak – potrafi nawet frytki za 3zł reklamować, byle tylko zjeść coś za darmochę.
  • Na AliExpress pojawiły się nowe super cebule – za dolara można kupić latarki, ładowarki i uchwyty na telefon!

Cebula – analiza i ciekawostki

Istnieją specjalne serwisy internetowe, na których użytkownicy wymieniają się „cebulami” czyli najciekawszymi w danym momencie ofertami promocyjnymi, najczęściej dotyczącymi zakupów w dużych zagranicznych portalach bądź sklepach internetowych jak AliExpress, GearBest czy Banggood. W takich hermetycznych kręgach tak korzystne oferty nazywane są właśnie „cebulami” lub zdrobniale „cebulkami”.