Aktywista miejski to młoda osoba o charakterystycznym trybie życia, której znakiem charakterystycznym jest rower.

Definicja – co to znaczy aktywista miejski

Mówi się, że aktywista miejski to trochę zawód, trochę celebryta. Jest to młoda osoba, która ukończyła studia humanistyczne. Nie ma żadnych kredytów, dzieci, ani pewnej pracy. Jego sytuacja życiowa trochę go frustruje, dlatego zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Stara się znać na wszystkim, ale z innymi rozmawia najchętniej na temat ekologii, smogu, architektury i usunięcia samochodów z miast. Jego znak charakterystyczny przez cały rok – rower. Aktywista przekonuje każdego, by zrezygnował z jazdy samochodem i przesiadł się na jednoślad. Niegdyś określenie to odnosiło się do bezpartyjnego mieszkańca miasta aktywnie uczestniczącego w jego życiu politycznym. Obecnie zyskało ono więcej cech. Niemniej jednak aktywista w dalszym ciągu uczestniczy w życiu miasta i jest członkiem takich ruchów miejskich jak Miasto jest Nasze lub Zielone Mazowsze.


Przykłady użycia określenia aktywista miejski

 • – Chyba nie przejedziemy Grunwaldzką. Zrobił się straszny korek.
  – Znowu jest jakiś strajk? Pojedź naokoło.
  – Nie wiem. Sądząc po przypiętych rowerach na miejscach parkingowych to pewnie jakieś kolejne zgrupowanie szalonych miejskich aktywistów.
 • – Jak tam pierwszy dzień w pracy?
  – Całkiem spoko, ale mamy jednego dziwnego typka w zespole.
  – Dlaczego dziwnego?
  – Cały dzień gadał o tym, że wszyscy powinni przesiąść się na rowery, a nie używać blachosmrodów. Do tego na koniec pracy zostawił mi jakieś ulotki na biurku o tym jak szybko rozpoznać wiek drzewa i dlaczego nie powinniśmy ich wycinać w mieście.
  – Współczuję ci. Brzmi jak typowy miejski aktywista.