420 – jest swego rodzaju kodem używanym w środowisku palaczy konopi indyjskich. Odnosi się do ogólnej konsumpcji marihuany i używany jest między innymi do umawiania się ze znajomymi lub nieznajomymi na wspólne palenie.

Definicja – co to znaczy 420

420 (często można spotkać się również z pisownią 4:20 lub 4/20) zostało wymyślone w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez grupę nastolatków jako kod umożliwiający dyskretne umawianie się na wspólne palenie marihuany. Sformułowanie to z czasem zyskało globalny zasięg stając się rozpoznawalne dla palaczy konopi na całym świecie. Aktualnie służy nie tylko pierwotnemu celowi, lecz jest także jednym z symboli całej subkultury skupionej wokół konsumpcji marihuany, umożliwiającym jej członkom na łatwiejsze identyfikowanie się między sobą. Często umieszczane jest między innymi w opisach profilów na portalach społecznościowych w celu dyskretnego zaznaczenia, że dana osoba jest palaczem marihuany.


Przykłady użycia zwrotu 420

  • (W opisie na portalu społecznościowym) Zainteresowania: Komiksy, Anime, Zombie, 420.
  • Moglibyśmy się kiedyś umówić na 4:20, jeśli wiesz co mam na myśli. 😉

420 – analiza i ciekawostki

Wśród ludzi związanych z subkulturą palaczy marihuany 20 kwietnia jest swego rodzaju świętem (w amerykańskim sposobie zapisie dat, 4 kwietnia to 4/20). Odbywają się wtedy różnego rodzaju wydarzenia mające na celu wspólną konsumpcję marihuany lub w miejscach, gdzie jest to niezgodne z prawem, sygnalizujące potrzebę zmiany prawa w tej kwestii.
W wielu miejscach na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych obserwuje się nagminne kradzieże znaków drogowych zawierających liczbę 420. Sprawcami kradzieży są osoby, chcące wykorzystać znak jako np. ozdobę na ścianę, jasno dającą do zrozumienia, że są palaczami marihuany.