Słowo zwała posiada trzy różne znaczenia:

1. Wesoła, zabawna sytuacja.

2. Pechowa, nieszczęśliwa lub przykra sytuacja.

3. Uczucie zmęczenia i braku siły następujące po zażyciu środków odurzających.

Definicja – co to znaczy zwała

1. Pierwszym ze znaczeń słowa „zwała” jest określenie zabawnej, wesołej sytuacji, która powoduje w osobach w niej uczestniczących dużo śmiechu. Samo słowo odnosi się przede wszystkim właśnie do tegoż śmiechu, niż do sytuacji samej w sobie. Można więc powiedzieć, że to nie samo wydarzenie określamy jako zwałę, lecz ogólny napad wesołości przez nią spowodowany.
2. Drugim znaczeniem, co szczególnie ciekawe w kontekście pierwszego, jest określenie nieprzyjemnej, pechowej sytuacji. W tym przypadku jako zwałę określa się np. jakieś wydarzenie, które popsuło ogólny nastrój jego uczestników lub innych zainteresowanych osób. W tym wypadku najprawdopodobniej sformułowanie to wywodzi się od „zwalenia” humoru, kiedy nagle w nastroju ogólnej wesołości dzieje się coś, co drastycznie tenże nastrój psuje.
3. Jako zwałę określa się też stan zmęczenia i braku energii następujący po zażyciu różnego rodzaju środków odurzających. W szczególności mamy z taką sytuacją w przypadku środków mocno stymulujących, kiedy po okresie dużego pobudzenia przychodzi zmęczenie. Określenie to jednak często stosuje się też w przypadku innych środków, również alkoholu, do opisania np. końcowego etapu imprezy, kiedy wszyscy jej uczestnicy są już śpiący i nie mają energii do dalszej zabawy.


Przykłady użycia słowa zwała

  • Ale była wczoraj zwała na matematyce. Piotrek poszedł do odpowiedzi i nie potrafił rozwiązać zadania na poziomie trzeciej klasy podstawówki.
  • Słyszałeś jaka zwała? Podobno po tym jak wyszliśmy z imprezy w piątek, to jedna z koleżanek Mateusza tak się nawaliła, że musieli wzywać karetkę.
  • Nigdy już nie wezmę tego ścierwa od niego. Najpierw nie wiedziałem co się ze mną dzieje, a po kilku godzinach miałem taką zwałę, że nie miałem siły wstać z fotela.