Słowo zonk posiada dwa różne znaczenia potoczne:

1. Zonk służy wyrażeniu zdziwienia niekorzystnym obrotem spraw.

2. Zonk to inaczej kłopoty, na których wystąpienie najczęściej nie miało się wpływu.

Definicja – co to znaczy Zonk

1. Wykrzyknienie zonk pozwala wyrazić zaskoczenie wynikające z braku zrozumienia sytuacji lub niekorzystnego obrotu spraw.
2. Zonk służy także do podkreślenia, że ma się kłopoty. Problem jest najczęściej wynikiem splotu wydarzeń, na które nie miało się wpływu lub które wystąpiły po podjęciu decyzji na podstawie niepełnych danych.


Przykłady użycia określenia Zonk

  • – Pojechałem do mojej Madzi, żeby zrobić jej niespodziankę. A tam jakiś paker z nią w łóżku leży.
    – Ale zonk
  • – Kupiłem nowe auto i w drodze do domu padła skrzynia biegów.
    – Ale zonk!

Zonk – analiza i ciekawostki

Nazwa Zonk pochodzi z popularnego w latach 1997–2001 programu telewizyjnego Idź na całość emitowanego na kanale telewizji Polsat. To polska wersja angielskiego oryginału Let’s Make a Deal. Zonk to imię maskotki w postaci czerwonego kota w czarnym worku. Jest o nawiązanie do ludowego porzekadła kupować kota w worku, czyli nabywać coś, bez uprzedniego upewnienia się, czy wszystko z wybranym produktem jest w porządku.
W teleturnieju Idź na całość uczestnicy wybrani spośród publiczności przez prowadzącego Zygmunta Chajzera, podejmowali intuicyjnie decyzje, czy przyjąć otrzymaną, wylosowaną na samym początku nagrodę, czy zdecydować się na jej wymianę. W przypadku dalszej gry nie mieli jednak nigdy pewności, czy uda im się zdobyć przedmioty o wyższej wartości, czy maskotkę złośliwie uśmiechającego się kota Zonka.
W finale rozgrywki uczestnik programu wybierał pomiędzy trzema bramkami. Za kurtyną umieszczone były najbardziej wartościowe nagrody takie jak: sprzęt AGD, wycieczki zagraniczne, samochody, zestawy mebli. Niestety i tam mogła pojawić się pluszowa nagroda pocieszenia – wówczas przegrany zamiast wartościowych przedmiotów wracał do domu jedynie z czerwonym kotem w worku.