Żenua to inaczej coś co jest żenujące, słabe, beznadziejne.

Definicja – co to znaczy żenua

Żenua, spotykane także dosyć często w pisowni żenuła lub żenła, choć wywodzi się bezpośrednio od słowa żenada oznaczającego wstyd, skrępowanie, zawstydzenie i zażenowanie, w tej formie używane jest zwykle do wyrażenia negatywnego zdania na temat czegoś. Znaczy więc tyle co: żałosne, poniżające, beznadziejne, o bardzo niskim poziomie. Często stosowane jest w celu krótkiego skwitowania wyrażającego dezaprobatę.


Przykłady użycia słowa żenua

  • Ten film był naprawdę beznadziejny, tragiczna gra aktorska, zupełny brak akcji, a efekty specjalne jak z 1980 roku… Żenua!
  • -Krzysiek znowu wczoraj przyszedł pod mój dom z kwiatami zapytać czy się z nim umówię i nie chciał odejść dopóki nie obiecałam mu, że pójdziemy na kawę…
    – No nie gadaj?! Żenua!

Żenua – analiza i ciekawostki

Słowo żenua nie bez przyczyny naśladuje w swym brzmieniu francuski akcent, sięga bowiem korzeniami do francuskiego czasownika gêner {czyt. żene}, który oznacza krępować, przeszkadzać, utrudniać. Nie oznacza to jednak, że wyrazu żenua używać możemy w języku francuskim bowiem czytane w ten sposób słowo Genois oznacza tyle co mieszkaniec Genui, łatwo więc tutaj o nieporozumienie.
Warto zauważyć, że w obecnej mowie potocznej słowo żenua stosuje się czasem wymiennie ze słowem żenada, które w tym przypadku traci swoje pierwotne znaczenie (wstyd, skrępowanie) i służy wyrażeniu negatywnej opinii. Inną, również stosowaną w podobnym kontekście odmianą słowa żenada jest żena.