Słowo zaorać posiada dwa różne znaczenia:

1. Pokonać kogoś w dyskusji.

2. Wykasować, wymazać coś i zacząć od nowa.

Definicja – co to znaczy zaorać

1. Zaorać oznacza w potocznym języku pokonać kogoś w dyskusji, wytrącić mu wszelkie argumenty i postawić na swoim. Zaorana osoba zostaje zostawiona w pokonanym polu a jej poglądy zostają ośmieszone. Używa się także określenia „samozaoranie” w sytuacji, gdy ktoś w dyskusji sam sobie przeczy i niejako sam poddaje pod wątpliwość tezy wygłoszone kilka zdań wcześniej.
2. Słowa zaorać używa się także w sytuacji, gdy rezygnuje się z czegoś, wyrzuca po to aby rozpocząć od początku. Jest to wyraźne nawiązanie do rolnictwa. Jeśli piszemy np. aplikację i znaleźliśmy się w punkcie, gdy łatwiej jest zacząć od początku niż dostosowywać ją do zmienionych warunków, powiemy że należy ją zaorać i zacząć pisać od zera.


Przykłady użycia słowa zaorać

  • Oglądaliście wczoraj po wiadomościach jak ten dziennikarz zaorał ministra na antenie na żywo? Facet miał taką minę, jakby miał zaraz wybiec ze studia z płaczem.
  • Właśnie zdałem sobie sprawę, że moja praca magisterska nie ma kompletnie sensu. Mam jeszcze trochę czasu więc chyba to po prostu zaoram i wymyślę sobie inny temat.