YOLO to akronim – skrót od angielskiego You Only Live Once co oznacza żyje się tylko raz. Zwrot służy do podkreślenia spontaniczności zachowań, młodości i szaleństwa. Często używany jest w chwili podejmowania przez osoby młode zachowań nieodpowiedzialnych, ryzykownych lub niebezpiecznych.

Definicja – co to znaczy YOLO

YOLO to współczesny odpowiednik łacińskiej sentencji Carpe diem oznaczającej chwytaj dzień, jednak wykorzystywany najczęściej jako uzasadnienie głupich i nieodpowiedzialnych zachowań, nie zaś jak w oryginale – namawiający do jak najpełniejszego korzystania z każdego dnia. Termin najczęściej używany przez osoby młode, które wciąż mogą sobie pozwolić na nieroztropny styl życia. Szczytowa popularność tego akronimu przypada na rok 2012 i od tamtego czasu stale spada.


Przykłady użycia zwrotu YOLO

  • – Naprawdę chcesz skoczyć z tego urwiska do oceanu?
    – Tak jest, YOLO!
  • Miałem się wczoraj uczyć do egzaminu, ale była dobra impreza i nie mogłem jej przepuścić, YOLO.

YOLO – analiza i ciekawostki

YOLO było pierwotnie używane jako hasztag na Twitterze, celem podkreślenia, że dzieje się coś ciekawego lub wytłumaczenia nieodpowiedzialnych zachowań. Akronim został spopularyzowany w roku 2011 kiedy to pojawił się po raz pierwszy w utworze The Motto artysty o pseudonimie Drake. Rok wcześniej w taki sposób zatytułowany został także utwór mniej popularnej kapeli deathcore’owej Suicide Silence. W listopadzie 2012 zwrot został po raz pierwszy odnotowany przez amerykański słownik (Oxford American Dictionary) na liście pretendentów do tytułu słowo roku 2012. W tym też roku akronim ten notował szczytową popularność, z analizy trendów internetowych wynika, że w latach następnych zaczęła się stała tendencja spadku jego popularności. Zanim zwrot został rozpowszechniony przez Drake’a pierwsze odnotowane użycie frazy you only live once miało miejsce w programie Milionerzy, w którym uczestnik-oszust Charles Ingram został nakryty.
W roku 2013 znany komediowy zespół muzyczny wykonujący prześmiewcze piosenki – The Lonely Island nagrał utwór zatytułowany YOLO (przy współudziale Adama Levine & Kendricka Lamara). Utwór przedstawia alternatywną i zarazem przeciwną do faktycznej interpretację zwrotu – z jego tekstu wynika, że ponieważ żyje się tylko raz należy stronić od podejmowania ryzykownych i niezależnie od okoliczności zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby.