Uptowns to potoczna nazwa butów Air Force 1. marki Nike.

Definicja – co to znaczy uptowns

Mianem uptowns określa się sportowe buty Air Force 1. firmy Nike, zaprojektowane w 1982 r. Ich cechą charakterystyczną jest deubré, czyli blaszka na sznurówce w przedniej części, wysoka podeszwa oraz wyraźny szew na cholewce.
Pierwotne znaczenie uptowns odnosi się do bogatego obszaru Nowego Jorku. Budzi jednoznacznie pozytywne skojarzenia, z uwagi na wyjątkowy prestiż przypisany tej części miasta począwszy od 110 ulicy.
Określanie butów mianem uptowns, ma budzić skojarzenie z ich wyjątkowym charakterem, a ich posiadaczowi pozwala poczuć się luksusowo.


Przykłady użycia określenia uptowns

  • – Wow! Co ty masz za buty?
    – Nowe uptowns.
  • – Potrzebuję jakichś butów, które będą wygodne i nie rozwalą mi się po jednym sezonie.
    – To kup sobie uptowns.

Uptowns – analiza i ciekawostki

Sneakersy Air Force 1. od Nike są najlepiej sprzedającymi się butami w historii. Są tak popularne, że producent odmawia podawania wyników sprzedażowych dla tego modelu. Szacuje się jednak, że od momentu ich wprowadzenia na rynek zyski mogły osiągnąć nawet 28 mld dolarów.
Niewątpliwy wpływ na ten sukces miało zaangażowanie do pierwszej kampanii reklamowej sześciu zawodników NBA: Moses Malone, Bobby Jones, Mychal Thompson, Calvin Natt, Jamal Wilkes i Michael Cooper.