Typowa Grażyna to określenie stosowane wobec kobiety wyglądającej i zachowującej się jak modelowa Grażyna (stereotypowa Polka).
Definicja – co to znaczy typowa Grażyna
Mianem typowej Grażyny określamy kobietę, która przejawia cechy tzw. Grażyny. Jest to stereotypowa, wymyślona postać, która odznacza się pewnymi bardzo specyficznymi przymiotami. Przede wszystkim jest w średnim wieku i ubiera się dość tandetnie, obciachowo. Zachowuje się w sposób roszczeniowy, głośny, chamski i prostacki. Nie korzysta z cennych dóbr kultury, ponieważ zadowalają ją w pełni takie dzieła jak telewizyjne telenowele, czy tasiemce. Bardzo popularnym zachowaniem Grażyny jest nieustanne szukanie promocji w sklepach i myślenie w kategorii ilość nie jakość. Jeżeli postawi sobie jakiś cel, będzie dążyć do niego po trupach. Jednakże nie są to jakieś wygórowane marzenia. Jako przykład można podać taniego karpia w Lidlu występującego w ograniczonej ilość. Taka Grażyna nie będzie się przejmować swoim zachowaniem wobec innych klientów, tj. szarpanie, popychanie, bluźnierstwa, jej tylko zależy na zrealizowaniu swojego pragnienia. Lubi obgadywać inne osoby, narzekać. Prowadzi proste, mało refleksyjne życie. Jest obiektem kpin.
Przykłady użycia określenia typowa Grażyna
- – Ty, widzisz tę babę, co się wykłóca?
– No, taka typowa Grażyna. - – Chodźmy może do mnie się pouczyć.
– Czemu?
– Bo twoja mama to trochę taka typowa Grażyna…
Może – by było wiadomo, że wyśmiewamy daną mentalność, a nie samo imię/określenie, lub jego zdrobnienie – warto pisać je z błędem, tak jak piszemy madka, by wyśmiać nadopiekuńczą matkę-wrzaskuna. Np. moglibyśmy – zamiast właśnie mówić/pisać Typowa Grażyna – dawać warianty z G=Q, ż=rz/z/ź i y=i/e w dowolnych konfiguracjach. I mało tego, po jednej z tych konfiguracji moglibyśmy przypisać innej karykaturze konserwatywnej kobiety.
Z całym dystansem do siebie samej, wyśmiewanie się z czyjegoś imienia zwyczajnie… boli. Czy ktoś wyśmiewający się z Grażyny zadał sobie trud, by sprawdzić, kto wymyślił to imię? Z jakiego języka pochodzi? Co znaczy? A Janusz? Brzmi podobnie do hebrajskiego imienia Yunus („prorok Jonasz”) i jest piękne, jak każde imię, każdy człowiek… Cieszę się, że mam imię stworzone przez genialnego, romantycznego poetę, przez Mickiewicza i w dodatku zagraniczne, litewskie:). Podobno kiedy byliśmy w unii z Litwą, Polska słynęła z wysokiej kultury, wrażliwości, ciekawości inności, niestereotypowego myślenia, otwartych umysłów i serc. Mieliśmy wielokulturowe, otwarte na różnorodność państwo, które przyjmowało innowierców, Litwinów, Żydów… Cieszę się, że mam litewskie imię, stworzone przez wrażliwego poetę, imię stworzone specjalnie dla poetyckiej bohaterki litewskiej baśni, książki… Dziewczyny, która walczyła o wolność:) Moja mama miała piękne serce i wybrała je dla mnie świadomie, chciała, żeby to było „imię z historią”, była córką więźnia Dachau, Mauthausen i potem stalinowskiego więzienia w Rawiczu i kochała literaturę. Myślę, że ono kiedyś będzie jeszcze modne. Imiona z PRL wrócą, jak teraz powróciły te przedwojenne.:)
Definicja full profeska :). Fajnie by też było, gdybyście podali w innym artykule określenie Typowej Antygrażyny, czyli takiej co każdemu wciska na siłę dietę wegańską, chce być fit aż do przesady, itd..
Typowa Grażyna/Polka! Kochamy je!
Tam wyzejesz, to ewidentnie Grażyna ;D
Mam na imie Grazyna i bardzo się cieszę że moje imię stało się sławne. Nie ma znaczenia czy mówią źle czy dobrze ważne że mówią taka jest cena sławy ???? Pozdrawiam wszystkie imienniczki GRAŻYNY ????
Ja mam na imię akurat Grażyna i WCALE NIE WSTYDZĘ SIĘ SWOJEGO IMIENIA.
Ci wszyscy stereotypowcy, którzy uważają że to imię jest obciachowe NIECH SOBIE ZOBACZĄ W INTERNECIE z jakiego języka ono pochodzi oraz co oni oznacza a poza tym Adam Mickiewicz napisał książkę o litewskiej księżnej Grażynie.
Po imieniu człowieka to tylko oceniają „inteligentni inaczej” delikatnie to ujmując czyli tacy, którzy nie mają mózgu tylko raczej miejsce na niego.