Szafiarka to kobieta prowadząca w internecie bloga na temat mody i stylu ubierania się.

Definicja – co to znaczy szafiarka

Jako szafiarki określa się kobiety prowadzące internetowe blogi, których głównym tematem jest ich styl ubierania oraz prezentacja najnowszych trendów w modzie. Wokół szafiarek często budują się społeczności internetowe, zrzeszające w szczególności inne kobiety, służące do wspólnych dyskusji na temat mody oraz wzajemnych inspiracji dotyczących stylu ubierania się.


Przykłady użycia zwrotu szafiarka

  • Zaczynają mnie już denerwować te całe szafiarki. Teraz każda dziewczyna, która wrzuci na instagrama kilka fotek w różnych ciuchach już się uważa za wielką szafiarkę.
  • Czasami kiedy nie mam pomysłów na to, jak się ubrać, przeglądam blogi różnych szafiarek i zwykle udaje mi się znaleźć coś dla siebie.

Szafiarka – analiza i ciekawostki

Nazwa wywodzi się z faktu, że przynajmniej w pierwotnym założeniu, prezentowane na blogach stylizacje kompletowane były z rzeczy znajdujących się już w szafie autorki. Były więc to w pewnym sensie porady, jak wyglądać modnie, bez konieczności kupowania nowych ubrań.
Określenie pierwszy raz pojawiło się w 2007 roku. Od tego czasu liczba szafiarek wzrastała w dość szybkim tempie – wg. Wikipedii w 2009 było ich około 200, natomiast dwa lata później ich liczba wzrosła do 700 aktywnych blogów. Dzisiaj najpopularniejsze szafiarki pojawiają się w programach telewizyjnych.