Selfie to rodzaj zdjęcia, wykonywanego zazwyczaj za pomocą trzymanego w ręku telefonu komórkowego, przedstawiającego osobę robiącą zdjęcie.

Definicja – co to znaczy selfie

Selfie, inaczej „zdjęcie z ręki” lub „samoj**ka” jest specyficznym rodzajem fotografii portretowej, popularnym w internecie. Nazwa pochodzi od angielskiego „self-portrait”, oznaczającego po prostu autoportret.
Ten typ fotografii charakteryzują dwa warunki konieczne:
– Po pierwsze zdjęcie zawierać musi twarz osoby je wykonującej (chociaż oczywiście na zdjęciu mogą również znajdować inne osoby).
– Po drugie wykonane musi być manualnie przez autora, a więc urządzenie robiące zdjęcie znajdować się musi w jego ręku lub na specjalnym kijku umożliwiającym zwiększenie odległości od wykonującego zdjęcie, co pozwala na uchwycenie większej powierzchni tła.
Powstanie trendu robienia sobie selfie przypisać można wzrostowi popularności smartfonów oraz portali społecznościowych, ponieważ zazwyczaj wykonywane są w celu późniejszego udostępnienia ich na swoich profilach w internecie.


Przykłady użycia słowa selfie

  • Ale dzisiaj obie świetnie wyglądamy – chodź zrobimy sobie selfie.
  • Spotykałem się kiedyś z dziewczyną, która nie potrafiła się powstrzymać od wiecznego robienia sobie selfie. Całymi dniami gapiła się w telefon i robiła głupie miny.

Selfie – analiza i ciekawostki

W środowisku naukowym dyskutuje się, czy przesadnie częste robienie sobie selfie nie należałoby zakwalifikować jako zaburzenie psychiczne.
Chęć zrobienia sobie jak najlepszego selfie prowadzi czasem do poważnych urazów lub nawet śmierci, gdy osoby wykonują bardzo nierozważne czynności tylko po to, aby uchwycić jak najlepszy kadr. Na przykład w latach 2014-2016 w Indiach zanotowano co najmniej 54 zgonów podczas robienia selfie.
Najpopularniejszym selfie jest prawdopodobnie to zrobione przez amerykańską prezenterkę Ellen DeGeneres podczas 86 gali rozdania Oscarów w 2014 roku. Na zdjęciu oprócz autorki znalazły się gwiazdy filmowe jak np. Julia Roberts, Kevin Spacey, czy Angelina Jolie.